Akcie a dluhopisy: Sazby jako velká neznámá a (nejen) jejich dopady na investice
|

Akcie a dluhopisy: Sazby jako velká neznámá a (nejen) jejich dopady na investice

Sazby jsou stále nízké, americké vládní dluhopisy nabízejí nízké výnosy a akcie jsou z historického hlediska ohodnocené minimálně nadprůměrně. I tak jsou na historických maximech. Odhadovat další vývoj je ale mimořádně ošidné. Jestli nevěříte, zeptejte se Jamieho Dimona, šéfa JPMorgan.

Americké akcie Výnosy Úrokové sazby Diverzifikace investic Ponaučení pro investory Investiční strategie

V době nízkých výnosů takzvaně bezpečných investic v čele s vládními dluhopisy a zároveň akcií na cenových maximech se investoři celkem logicky ptají, do čeho investovat. Tržní prostředí je pro mnohé z nich opravdu velkou výzvou. Podobně by se sice mohli ptát již několik let, v posledních týdnech a měsících se ale i ve světle zpomalující ekonomiky a obratu kurzu vývoje měnové politiky centrálních bank toto téma jeví jako vysoce aktuální.

Nízké sazby a vysoké ceny (a ocenění) akcií naznačují, že by celková návratnost investic do dluhopisů a akcií v příštích letech měla být hluboce podprůměrná. Podívejme se proto na graf kombinace výnosu portfolia složeného ze 40 % z dluhopisů a že 60 % z akcií (10letých vládních dluhopisů USA a akciového indexu S&P 500) při využití výnosu těchto bondů a ziskového výnosu akciového trhu v Americe (s využitím ukazatele CAPE, tedy ocenění akcií na základě zisků za uplynulých 10 let).

Na konci srpna se výnos 10letých bondů pohyboval okolo 1,70 % (nyní mezi 1,80 a 1,90). Ziskový výnos (v podstatě obrácený ukazatel P/E) v rámci indexu S&P 500 byl zhruba 3,5 %. Kombinovaný výnos zmíněného portfolia byl tedy jen 2,4 %. To je (společně s hodnotami z roku 2016) nejméně od roku 1915. A tak se zdá, že investovat nyní v USA do klasických aktiv je opravdu pořádná výzva.

Jistě ne jediné, nepochybně však podstatné "ale" tkví v tom, že pro odhad dalšího vývoje výnosů by bylo potřeba umět odhadnout vývoj sazeb, potažmo výnosů dluhopisů. A to není úplná legrace. Vlastně to není žádná legrace, z pozice drobného investora je to dost možná úplně nemožné.

Zatímco v případě akciového trhu se normální smrtelník v dlouhodobém horizontu může jakžtakž spolehnout na to, že historicky akcie zkrátka nominálně v podstatě neustále zdražují (inflace je samozřejmě podstatný faktor, pro ty, kdo investují právě v zájmu ochrany peněz před ztrátou hodnoty a navyšování úspor na penzi), v případě sazeb v podstatě neexistuje vodítko.

Své o tom ví třeba i šéf JPMorgan Jamie Dimon, který loni v létě varoval před výnosy 10letých bondů kolem 5 %, o 13 měsíců později ale hovořil o riziku nulových sazeb v USA. A když to neví šéf obří americké banky, pro kterou jsou výnosy dluhopisů a sazby obecně základním stavebním kamenem strategie a hospodářského výsledku, je na úvaze drobných investorů, zda se o něco takového vůbec mají pokoušet.

Zdroj: A Wealth of Common Sense