Akcie a ekonomika aneb K čemu (vůbec) je graf vývoje HDP?
|

Akcie a ekonomika aneb K čemu (vůbec) je graf vývoje HDP?

Americký hrubý domácí produkt v posledních dvou kvartálech anualizovaně předvedl posuny o více než 30 %. Jakkoli jsou výpočty v USA oproti našim zvyklostem trochu matoucí, protože v Evropě preferujeme meziroční vývoj ekonomiky, případně mezikvartální bez dalších dodatků, není asi příliš odvážné tvrdit, že letošní extrémní houpačka v hospodářském výkonu se hned tak nezopakuje.

Americká ekonomika Americké akcie Ponaučení pro investory HDP Ekonomické a tržní indikátory Investiční strategie

Akciový trh letos předvedl obrovské výkyvy a rekordní volatilitu, stačí se podívat na data. Vedle toho, co předvedla ekonomika, respektive jak se dění v ní odrazilo ve vývoji HDP, to nemá v dějinách USA obdoby. Obojí lze vysvětlit, zdůvodnit, pochopit. Pro budoucnost to ale může znamenat více, než je na první pohled zřejmé.

Vzhledem k tomu, při jakých výkyvech ekonomiky dokázal letos americký akciový trh posouvat historická maxima, bude napříště (vrátí-li se něco, čemu se říká normál) poněkud bizarní na pozadí posunů indikátorů typu HDP o desetiny procenta zakládat na jakákoli investorská rozhodnutí.

"Kéž by se na HDP jako faktor pro rozhodování o investicích úplně zapomnělo," říká investiční poradce, bloger a komentátor Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management. "Daleko vhodnější je zaměření se na firemní cash flow, úrokové sazby a očekávání dalšího vývoje. Představa, že by budoucí změny míry růstu hospodářství o čtvrt nebo půl procentního bodu měly mít vliv na vnímání toho, které investice jsou, či nejsou atraktivní, je ve světle roku 2020 směšná."

Přehled v 10 grafech: Americká ekonomika za prezidenta Donalda Trumpa
Tři roky šlo (téměř) vše jako po másle, poslední rok prvního funkčního období by ale Donald Trump nepochybně rád vyměnil se svými předchůdci. Pandemie covidu-19, kterou sám nejmocnější člověk světa zprvu podceňoval, udělala své. Grafy z následujícího přehledu jsou letošním vývojem drsně ovlivněny, i tak je ale dobré vědět, jak se vedlo hospodářství USA v uplynulých letech.
Zdroj: The Reformed Broker