Akcie: Čísla nejsou realita
|

Akcie: Čísla nejsou realita

Historie je dobrý sluha, ale zlý pán, to vědí všichni investoři. Podobné je to s čísly. Přestože data z minulosti mohou být určitým vodítkem při investičním rozhodování a určité znalosti matematiky se také hodí, nejde o recept na predikce budoucích výsledků.

Chyby v investování Statistika Historie S&P 500 Ponaučení pro investory Americké akcie Investování

"Čísla nejsou realita. V nejlepším případě jsou bledým odrazem skutečnosti. V nejhorším případě pak představují významné překroucení pravdy, kterou se snažíme měřit," napsal legendární investor John Bogle ve své knize Enough: True Measures of Money, Business, and Life.

Na historická data se při předvídání budoucích výsledků nelze spoléhat. Michael Batnick ze společnosti Ritholtz Wealth Management uvádí zajímavý příklad. Mezi lety 1950 a 1968 byl na trzích celkem klid, akcie zaznamenaly malý počet dnů s růstem nebo poklesem o více než 2 %. Celkově to bylo jen 1 % dnů, medián denního pohybu v té době byl 0,05 %. Na klouzavých 12měsíčních periodách takových dnů nikdy nebylo více než 10.

Investor ve věku 35 let, který v té době začal investovat, do svých 54 let zaznamenal pokles maximálně o 27 %. Mohl tak nabýt dojmu, že akcie nejsou příliš rizikovým nástrojem, podle dat tehdy nebyl důvod očekávat žádné excesy.

V roce 1969 přišel menší šok. Trh ztratil třetinu hodnoty, za rok a půl se ale vzpamatoval a vše se zdálo být v pohodě. V letech 1973 a 1974 však přišel další, mnohem větší šok, kdy akcie ztratily přes 45 % a ekonomika zaznamenala nejhorší období od Velké deprese. Již 61letý investor tak zažil něco nepředstavitelného, kdy trh v období mezi listopadem 1973 a listopadem 1974 zaznamenal 54 dnů s více než 2% pohybem.

V minulosti investoři neměli přístup k tolika údajům jako dnes (což možná bylo k jejich užitku), kdy jsou k dispozici různé modely využívající data a počítající varianty v reálném čase. Dnes ovšem investoři řeší nesmysly následujícího typu: "Co se stane indexu S&P 500, když je 5 dnů nad 200denním klouzavým průměrem, pak další dva pod tímto klouzavým průměrem, ale pak se vrátí nad 200denní klouzavý průměr alespoň na 5 dnů?"

Problém je, že takové nesmysly řeší a sleduje mnoho lidí, kteří si myslí, že jim data nabízejí přesný návod k predikci budoucích výnosů. Není to tak, že by znalost historie byla zbytečná, že by se z ní investoři nemohli ponaučit. Batnick ale varuje před přílišným spoléháním se na čísla a statistiky. "Na finančních trzích pravidla pravděpodobnosti neplatí," napsal také Bogle. Měl pravdu.

Zdroj: The Irrelevant Investor