Akcie: Co (ne)čekat v období zvýšené volatility
|

Akcie: Co (ne)čekat v období zvýšené volatility

První čtvrtletí vlastně nebylo pro akciové trhy nijak katastrofální, je ale jasné, že po éře relativního klidu se do obchodování vrátila volatilita. A to v plné parádě, třeba americké akcie zažily sérii dnů s výraznými změnami cen a index VIX si zapsal historicky největší jednodenní nárůst. Každá doba má svá specifika, něco je ale pro periody s vyšší volatilitou typické.

Americké akcie Volatilita VIX Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování

Volatilita není vždy intuitivní

Akciové býčí trendy nebývají plné obchodních seancí s mimořádnými zisky. Rostoucí trh je spíše o postupném růstu. Největší denní nárůsty jsou stejně jako nejhlubší propady typické spíše pro klesající, volatilní trh. 25 nejlepších a 25 nejhorších dnů pro americké akcie od roku 1970 bez výjimky nastalo v době, kdy byla volatilita nadprůměrná.

Nejlepší i nejhorší dny pro akcie v USA přocházejí v obdobích nadprůměrné volatility

Proto je tak těžké vydělávat na klesajícím trhu. Otočky ve vývoji kurzů bývají tak prudké a výrazné, že i spekulanti na pokles často musejí nuceně uzavírat pozice a zapisovat ztráty.

Ztráty bolí tím spíše, čím více je sledujete

Psychologové spolehlivě prokázali, a známe to z běžného života, že neúspěchy trápí více, než úspěchy těší. Platí to i pro ztráty a zisky na trhu. Kvůli nechuti (v investování se spíše říká averzi) ke ztrátám investoři mnohdy v době poklesu cen nechávají pracovat emoce, a tak dochází k panickým výprodejům i nákupům v daleko větší míře, než když se trh vydá severním směrem.

Propadáte panice kvůli poklesům na trhu? Uklidňující medicína se vejde na kousek papíru
Nebývalé živé obchodování v letošním roce s prozatím převažujícím mínusovým znaménkem řadu investorů překvapilo, ty méně zkušené možná dokonce vystrašilo. Jak předejít unáhleným, a tedy nesprávným rozhodnutím? Stačí málo.

Ekonomové Richard Thaler a Cass Sunstein navíc zjistili, že investoři trpí tím více, čím častěji hodnotí výkonnost svých portfolií, protože jen tak mohou mít častěji na očích případné ztráty. A vyšší frekvence sledování ztrát logicky vede i k větší averzi k těmto ztrátám, panickým výprodejům a tak stále dokola. Ve volatilních obdobích je přitom tendence sledovat hodnotu portfolia větší než jindy.

Širší spektrum možných scénářů

Americký akciový trh dosahuje nových historických maxim jen asi v 7 % obchodních dnů. To ale logicky znamená, že 93 % seancí probíhá de facto ve fázi sestupu z rekordů. Když je volatilita nadprůměrná, je odstup od maxim v průměru 17,5 %, v časem nižší než průměrné volatility je ztráta jen 8,4 %.

Nikdo nedokáže spolehlivě předpovídat, co se bude dít na trhu, a to bez ohledu na míru volatility. Ale poznat a porozumět tomu, jak se trh chová při různých mírách kolísavosti, má smysl. Připraví to totiž investory na více variant možného vývoje, byť bez možnosti zjistit předem, která z nich nastane.

Jak (ne)snadné je rozdávat investiční rady a tipy?
Každý, kdo se na trzích trochu rozkoukal a pustil si o tom ústa na špacír, dříve či později obdržel jasný dotaz: Mám nějaké peníze, do čeho je mám investovat? Finanční poradci by mohli vyprávět. Udílet rady je snadné, ale udílet smysluplné rady s nadějí na trvalejší úspěch, to už je trochu jiná písnička.
Zdroj: A Wealth of Common Sense