Akcie Gazpromu jako sázka na zajímavý příběh a vysokou dividendu
|

Akcie Gazpromu jako sázka na zajímavý příběh a vysokou dividendu

Ruský akciový trh jako celek je z hlediska ocenění velice atraktivní. Cenné papíry společnosti Gazprom (obchodované i v USA) jsou přitom v současnosti mimořádně zajímavé.

Investiční tipy Akciové tipy Zemní plyn Rusko

Cena akcií společnosti Gazprom se po zhruba 15% korekci od začátku roku ocitla na dosah důležité technické úrovně podpory (7 USD, 200denní průměr). "Navzdory bezmála 90% nárůstu ceny v loňském roce vidíme u akcií největšího světového producenta plynu nadále zajímavý investiční příběh, a to jednak v souvislosti s avizovaným postupným navyšováním dividendového výplatního poměru (z 25 % na 50 % do roku 2022), a jednak s růstem efektivity hospodaření a vylepšení standardů firemní správy (corporate governance)," říká makléř Vladimír Vávra ze společnosti WOOD & Company.

Téměř dekádu trvající nutnost zvýšených investičních nákladů souvisejících s plněním strategických cílů je u konce. To by se podle Vávry mělo promítnout do nárůstu ziskovosti v příštích letech.

"Při stávajícím ocenění (odhadované P/E pro rok 2020 na úrovni 3,7 a EV/EBITDA na úrovni 3) se akcie Gazpromu obchodují s hlubokým diskontem vůči akciím globálních konkurentů. Dividendový výnos by přitom mohl z letošních zhruba 6,5 % vzrůst v příštím roce nad 10 %," doplňuje Vladimír Vávra.

Tržnímu sentimentu v sektoru příliš nenahrává přemíra zásob na globálním trhu s plynem a pokračující růst vývozu zkapalněného plynu (LNG) z USA. "Další potenciál poklesu ceny plynu ovšem vnímáme jako poměrně omezený a očekáváme, že vzhledem k výši produkčních nákladů a postupnému přesunu výrobních zdrojů od uhlí k plynu by mělo dojít k postupnému vybalancování trhu," uzavírá makléř z WOOD & Company.

Zdroj: WOOD & Company