Akcie hluboko pod nulou? Nic mimořádného
|

Akcie hluboko pod nulou? Nic mimořádného

Americké akcie, měřeno všemi hlavními indexy, jsou v medvědím trendu. Index S&P 500 navrch "zvládl" pád z maxim o 30 % v rekordně rychlém čase (22 dní). Investoři jsou nervózní, možná ale zbytečně.

Akciový trh Americké akcie Korekce na trzích Medvědí trh Volatilita Panika na trzích Ponaučení pro investory

Investoři mají tendenci vnímat hlubší poklesy na akciových trzích jako signál blížící se burzovní apokalypsy. Ve většině případů ovšem krátkodobá volatilita nijak nesouvisí s dlouhodobými tržními trendy.

Když se navíc podíváme na americký akciový trh v horizontu od roku 1950, nabídne se nám tento obrázek: Akcie v rámci jednoho roku v průměru zaznamenávají průběžný pokles o více než 13 %.

V jedenácti letech od roku 1950 se navíc S&P 500 průběžně propadal o více než 20 %. Se započítám letošního roku pak ve dvanácti letech.

Současné propady sice jsou hluboké, avšak ne bezprecedentní, jak se mnohdy říká. Jak ukazuje následující tabulka, v období let 1950 až 2019 zaznamenávaly akcie v USA průběžný dvouciferný pokles v rámci jednoho roku ve více než 50 % případů. Naproti tomu na nová rekordní maxima od roku 1928 vystoupily jen v 5 % jednotlivých obchodních seancí (jinak řečeno, v 95 % obchodních dnů je trh pod historickým maximem, což je celkem uklidňující, jakkoli nyní jsou od rekordů trhy vzdáleny samozřejmě celkem výrazně).

"Volatilita je přirozenou součástí dění na trzích. Někdy jsou sice výkyvy cen akcií i jiných aktiv nadprůměrné, jako třeba nyní, ani to by ale investory nemělo znervózňovat. Tedy v případě, že investují dlouhodobě a ideálně pravidelně," říká Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: A Wealth of Common Sense