Akcie: Ignorujte Shillerovo P/E a kupujte index S&P 500
|

Akcie: Ignorujte Shillerovo P/E a kupujte index S&P 500

Posledních několik let nabízely americké akcie vysoké výnosy, navíc bez výraznější přestávky. I proto řada finančních médií začala varovat, že akcie na Wall Street jsou překoupené. Oblíbeným argumentem je například ukazatel CAPE neboli Shillerovo P/E.

Americké akcie S&P 500 P/E Ocenění Ekonomické a tržní indikátory

CAPE indexu S&P 500 se pohybuje kolem 30. Současně se ale index obchoduje jen asi na 16násobku očekávaných zisků za rok 2019. A obecně je přijímán názor, že drahé jsou akcie ve chvíli, kdy se ukazatel pracující s očekávanými zisky za aktuální rok dostane nad 20. Aby se tak stalo, akcie by musely přidat dalších zhruba 24 %.

Shillerovo P/E pro index S&P 500

Často také pesimisté argumentují tím, že ziskovost amerických podniků je na maximu, takže současné ocenění akcií není dlouhodobě udržitelné. To je relevantní argument a investoři riziko poklesu ziskovosti firem musejí brát v potaz. Na druhou stranu ale makroekonomické prostředí ve světě zůstává příznivé a riziko dramatického propadu ziskovosti společností je relativně malé. S&P 500 se tak stále jeví jako zajímavá investiční příležitost.

Zisk na akcii indexu S&P 500 (ke konci září 2018)

Zdroj: Seeking Alpha