Připadají vám americké akcie předražené? Těchto pět taktik je tu pro vás
|

Připadají vám americké akcie předražené? Těchto pět taktik je tu pro vás

Po osmi letech růstu cen by měl už i největší blázen (říkejte mu klidně jen optimista, jak chcete) přiznat, že jsou akcie ve Spojených státech drahé. A to i přes logické argumenty o tom, že jim pomáhají nízké sazby a inflace, vyšší ziskové marže firem nebo fungující ekonomika s dalším potenciálem růstu. Kdy ale přijde první pořádný propad? Jisté je jen to, že jednou přijde. Jak se k tomu postavit?

Americké akcie S&P 500 Býčí trh Medvědí trh Hotovost Státní dluhopisy Diverzifikace investic

Je prakticky jedno, který ukazatel si vezme investor nebo analytik k ruce při posuzování ocenění akcií, vždy budou drahé.

Cyklicky očištěný ukazatel P/E (CAPE) indexu S&P 500

Stejně tak je jisté, že se dříve nebo později aktuální růst zastaví a trh nabere jižní kurz. Nikdo ale neví, kdy to bude. Cykly na akciových trzích nemají shodný vzorec a na cenovém vrcholu není předem daná značka, která by upozorňovala na konec býčího trendu. Investoři tedy musejí improvizovat a preventivně zavádět opatření, která dopady obratu trendu zmírní. Jaká?

1. Navýšit pozice v hotovosti

Investoři, kteří se obávají propadu na trzích, mají možnost zaparkovat své peníze v hotovosti a čekat na pokles cen. A i když k propadu třeba nedojde, zdá se to být chytré. Má to ale dva háčky.

Tím prvním je to, že se investoři připravují o potenciální výnosy. Index S&P 500 dosahuje v dvanáctiměsíčním období před propadem průměrného výnosu 25 %. Investoři přesouvající peníze do banky z obavy před možným vrcholem na trhu se tak mohou po období nevýrazných výnosů dočkat toho, že akcie zažijí boom, ale oni sami se na to budou dívat jen zpovzdálí. A peníze v bance jim nevydělají prakticky nic.

Druhým problémem snahy takto takzvaně časovat trh je fakt, že investoři musejí správně odhadnout situaci hned dvakrát. Jednou, když z trhu vystupují, a podruhé, když se opět rozhodnou investovat do akcií. Nikdo není takový borec, aby pokaždé trefil vrcholy a dna trhu, ani přibližně. Vidět akcie, jak se po dlouhém růstu potácejí v nejistotě, může být náročné na psychiku, ukrytí peněz do banky může být uklidňující. Ale stejně jako droga vede toto uklidnění k tomu, že investor (a když akcie skutečně padají, tak tím spíše) bude hledat záminky, proč v hotovosti zůstávat. Stane se z toho určitá závislost, opět začít investovat do akcií může pak být velice těžké.

2. Investovat do dluhopisů

Vedle hotovosti mohou jako úkryt sloužit i dluhopisy. "Špatný rok u dluhopisů je jako špatný týden u akcií," tvrdí Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management. Ovšem vzhledem k dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám můžeme být v budoucnu u obligací svědky mnohem vyšší volatility a horšího zhodnocení, než na jaké jsme si v posledních letech zvykli.

3. Globálně diverzifikovat

Americký akciový trh je sice největší na světě a v posledních letech poráží ostatní trhy poměrně výrazně, ale není jediným místem, kde lze vydělat. Američtí investoři mají podle společnosti Vanguard až 80 % peněz zainvestovaných v USA. V posledních letech to mohla být správná alokace, ale vzhledem k tomu, že jsou dnes americké akcie opravdu drahé, mohou být jiné destinace zajímavější.

To samé platí pro české investory, kteří mají mnohdy tendenci investovat zejména doma. Evropa, Asie a rozvíjející se trhy obecně mohou být i pro ně zajímavou alternativou.

4. Taktičtěji pracovat s aktivy

Investoři se v posledních letech chovají stále taktičtěji ve snaze omezit dopady poklesů cen akcií. Problémem je ale skutečnost, že například zmíněné (dnes vysoké) ocenění akcií v krátkodobém horizontu nic moc neznamená, protože dominují nálada a síla trendu. To, že jsou akcie předražené, neznamená, že nemohou být ještě dražší (a dno může být naopak ještě níže, i když jsou již akcie velice levné). Investoři si zkrátka musejí zvyknout na to, že i při systematickém investování a omezení vlivu emocí budou muset někdy překousnout ztráty způsobené iracionálním davem.

5. Upravit svá očekávání

Ačkoli se nyní stále zdá téměř vše růžové a ceny akcií rostly v posledních letech do rekordních výšin, je potřeba počítat s tím, že tato "pohádka" jednou skončí. Může přijít období historicky podprůměrných výnosů. Ti, kdo očekávali vysoké zisky, budou muset nejspíše investovat více peněz, nebo déle pracovat, nebo se naopak v životě uskromnit.

Změna v očekáváních nemusí nutně znamenat změnu investiční strategie, ale vyžaduje disciplínu. Bez toho investoři horší období překonají hůře.

Každý přístup k investování má své nedostatky, které se mohou projevit právě v době, kdy na trhu dochází ke zlomu. "Cílem je najít strategii, která bude fungovat bez ohledu na dění na trhu. Nelze předvídat budoucnost, ale je potřeba vědět, jak reagovat v různých situacích," uzavírá Ben Carlson.

Zdroj: Bloomberg