Akcie: Korekce je na spadnutí, Fed ale může (opět) zakročit
|

Akcie: Korekce je na spadnutí, Fed ale může (opět) zakročit

Hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson nepatří v posledních letech zrovna k velkým akciovým býkům. Řada jeho chmurných predikcí se nenaplnila, ale třeba v roce 2018 předpověděl velice přesně nejhlubší pokles cen amerických akcií za řadu měsíců. V současnosti varuje před výraznějšími propady, pamatuje ale na (téměř) všemocný Fed.

Americké akcie Ekonomické a politické hrozby Korekce na trzích Fed Podpora ekonomiky Rizika Koronavirus

Americké akciové trhy se nevyhnuly poklesům v důsledku obav ze šíření čínského koronaviru. Podle Michaela Wilsona z Morgan Stanley může být první hlubší pokles na burzách od loňského října teprve na začátku. "Ve hře by byla klasická korekce o 10 % a více," píše Wilson. "Čekám ale mělčí pokles, protože je tady Fed a jeho mnohokrát prokázaná schopnost 'nakrmit' trh čerstvou likviditou."

Podle stratéga by tak americký akciový index S&P 500 měl nadále svým výkonem (včetně defenzivních titulů) překonávat akcie menších firem (small caps) i aktiva na rozvíjejících se trzích. "Krátkodobá rizika se zvýšila, ovšem vývoj mimo dění okolo koronaviru naznačoval, že ekonomika po zpomalení růstu opět ožívá," vysvětluje Wilson.

Výprodeje na trzích jsou ovšem skutečností, kterou si investoři nepotřebují potvrzovat studiem zpráv od stratégů a analytiků, samozřejmě. Podle Marka Hulberta, který dlouhodobě sleduje náladu mezi krátkodobými obchodníky na akciovém trhu, byl ovšem optimismus v uplynulých týdnech a měsících tak výrazný, že stačil v podstatě jakýkoli katalyzátor, aby došlo k přerušení rally.

"Pokud sledujete náladu na trhu, asi vás pokles na trzích nepřekvapuje. Spíše jste jej čekali (nebo měli čekat), a to bez toho, že byste kdy slyšeli o koronavirech," uzavírá Hulbert s tím, že si hloubku probíhajícího sešupu cen akcií netroufá odhadovat.

Zdroj: MarketWatch, Morgan Stanley