Akcie: Kurz rychločtení výsledkových zpráv
|

Akcie: Kurz rychločtení výsledkových zpráv

Když se analytikům a investorům do rukou dostanou výsledkové zprávy veřejně obchodovaných firem, začíná skoro až detektivní práce. Existuje ale i mnohem jednodušší způsob, jak zprávy rozklíčovat, než je číst od začátku do konce.

Výsledková sezóna Akciový trh Ponaučení pro investory

Autoři nedávno vydané studie Lazy Prices Lauren Cohenová, Christopher Malloy a Quoc Nguyen došli k závěru, že výsledkové zprávy nebo výroční zprávy veřejně obchodovaných společností za různá období jsou si velice podobné. Právě pasáže odchylující se od "normálu" podle jejich závěru většinou obsahují důležité informace, které na světlo vyplavou během několika měsíců po zveřejnění dokumentů.

Cohenová, Malloy Nguyen podrobili textové analýze čtvrtletní a výroční hospodářské zprávy všech amerických veřejně obchodovaných firem z let 1995 až 2014 a zaměřili se na ty, které vykazovaly výrazné změny oproti zprávám za stejné období předcházejícího roku.

"Zjistili jsme, že jakmile rozdíly překročily určitou mez, výrazně vzrostla šance, že jsou v poslední zprávě zásadní informace, většinou bohužel s negativním vlivem na budoucí cenu akcií," říká Cohenová. "Zajímavé je také to, že vliv informací, pozitivních i negativních, bývá na trhu patrný až s odstupem několika měsíců."

Autoři studie dokonce vytvořili hypotetické portfolio, ve kterém sázeli na pokles cen akcií společností, jejichž výsledkové zprávy byly označeny na základě textové analýzy jako ty, které obsahují potenciálně negativní informace. S jakým výsledkem? Portfolio překonalo výkonnost amerického akciového trhu o 22 procentních bodů za rok.

"Když společnost zveřejní novou výsledkovou zprávu, vždy si stáhněte i ty předchozí a pokuste se objevit výrazně rozdílné pasáže. Soustřeďte se přitom hlavně na oddíly věnované rizikům," radí investorům Cohenová. "Pokud vás cokoli udeří do očí, možná jste odhalili něco, co vám dokáže vydělat zajímavé peníze."

Zdroj: New York Times