Akcie: Lekce z roku 2017 aneb Někdy to není složité
|

Akcie: Lekce z roku 2017 aneb Někdy to není složité

Prakticky denně se ve světové politice a ekonomice děje něco, co by mohlo ovlivnit ceny aktiv. Na prahu roku 2018 je dobré si připomenout, že občas nemá smysl sledovat a zpracovávat tuny informací.

Americké akcie S&P 500 Výhled na rok 2018 Ponaučení pro investory

Proč se akciím loni tak dařilo? Že by Trump? Sazby? Čína? Nebo snad Sýrie? Možná to bylo přece jen tím, že většině firem, s jejichž akciemi se obchoduje na světových trzích, rostly zisky, a to mnohdy výrazně.

Americký akciový trh byl toho dobrým příkladem, přičemž navzdory silnému růstovému trendu ani zdaleka nezpevnil nejvíce. Stabilita růstu byla ohromující. "Čím déle jsem na trhu, tím méně sleduji každodenní šum. Spíše mě zajímají ceny samotné a samozřejmě trendy," píše Joshua Brown, investiční poradce ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Ví ale, že podobně klidný rok, jako byl ten loňský, se nemusí (a nejspíše nebude) opakovat. Ocenění akcií navzdory růstu zisků i tržeb dále narostlo, volatilita byla po celý rok historicky nízká.

"Největší lekcí roku 2017 by mohlo být to, že není dobré podobná období strávit mimo trh," uzavírá lakonicky Brown. "Pokud byla pravidla vašeho investičního procesu nastavena tak, že vás v uplynulém roce držela mimo trh, je dost možná načase podrobit revizi právě tato pravidla."

Zdroj: The Reformed Broker