Akcie na dluh: Co si (ne)vzít z populárního indikátoru?
|

Akcie na dluh: Co si (ne)vzít z populárního indikátoru?

Takzvaný margin debt, tedy objem půjček na nákupy akcií na Newyorské burze, je pro americký trh důležitým indikátorem. Ukazuje nejen míru půjčování si, ale také naznačuje nákupní apetit na trhu jako takový.

Americké akcie Ekonomické a tržní indikátory S&P 500

Míra půjčování si na nákupy akcií je důležitá. Jakmile tento "dluh" roste, je to považováno i za nárůst míry rizika. Jde o podobný signál, jako když roste ocenění akcií (při zachování ostatních podmínek beze změny), tedy o vyšší riziko poklesu cen ve střednědobém horizontu.

Margin debt v posledních měsících opět vyšplhal na maxima, což při pohledu na graf evokuje myšlenky na to, že ceny akcií jsou na vrcholu, ze kterého vede pouze jediná cesta, tedy níže. Množí se komentáře o narůstající tržní euforii, navíc podporované řadou dalších indikátorů a průzkumů. Nikde ovšem není psáno, že ceny akcií dále neporostou a s nimi také ochota obchodníků nakupovat na dluh (a tedy i uvedený indikátor).

Možná užitečnější by mohla být meziroční dynamika margin debt. Tento ukazatel vysílá varovné signály buď ve chvílích, kdy je mimořádně vysoko, nebo v době, kdy začne klesat (dostane se pod nulu). Z posledního vrcholu se meziroční změna margin debt začala snižovat, zůstává ale v kladném pásmu. Případný sestup do záporu by byl silnějším medvědím signálem pro akcie.

Zdroj: Topdown Charts