Akcie: Proč je dobré (ne)být v indexu?
|

Akcie: Proč je dobré (ne)být v indexu?

Jedním z největších miláčků správců akciových benchmarků je společnost Apple. Její cenné papíry jsou podle agentury Bloomberg zastoupeny ve více než 200 indexech. Jak jsou na tom akcie dalších firem a co také (ne)zájem správců indexů o cenné papíry ovlivňuje?

Americké akcie Indexy Ocenění Ponaučení pro investory

Stratég Vincent Deluard ze společnosti INTL FCStone na Twitteru před nedávnem upozornil na následující graf. Ten ukazuje, že existuje silný lineární vztah mezi tržní kapitalizací firem a počtem akciových indexů, v nichž jsou jejich cenné papíry zastoupeny.

"Je to poměrně logické. Správci indexů chtějí co nejpřesněji informovat o tom, jak se trh nebo jeho určitý segment vyvíjí, takže si všímají cenných papírů velkých společností, které přitahují velké množství investorů a jejich kapitálu," říká Deluard.

Zajímavé je ale hlavně to, že v čím více indexech jsou akcie společnosti zastoupené, tím dražší jsou. Z následujícího grafu lze vyčíst, že cenné papíry firem zastoupené ve více než 200 indexech jsou podle některých metrik i 2,5krát dražší než akcie společností zastoupené v méně než 75 indexech.

"Existuje silný vztah mezi počtem indexů, v nichž jsou akcie firmy zastoupené, a oceněním akcií vyjádřeným poměrem jejich tržní ceny k účetní hodnotě podniku. Určitý vztah, i když ne tak silný, lze pozorovat také u poměru ceny akcií a zisku či tržeb firmy nebo u dividendového výnosu titulu," dodává stratég s tím, že i toto je dáno zvýšeným zájmem investorů o cenné papíry známých firem.

Zdroj: INTL FCStone