Akcie se o sebe postarají
|

Akcie se o sebe postarají

Je jednodušší spravovat akciové portfolio, nebo vést tým lidí? Úspěšní investoři tvrdí, že spravovat akcie je jednodušší. Ale není to zábava ani nic zajímavého, protože akcie se vlastně spravují samy. Alespoň by to tak většinou mělo být.

Chyby v investování Investiční portfolio Risk management Ponaučení pro investory

Roger Ibbotson, profesor na Yale School of Management a zakladatel společnosti Zebra Capital, řekl kdysi na téma investování jednu zajímavou věc. "Jako portfoliomanažer nemusíte dělat nic a bude to dobře. Nemusíte obchodovat každý den, abyste vydělali. Měli byste mít potřebu obchodovat pouze tehdy, když máte pocit, že můžete do portfolia přidat hodnotu. Spravoval jsem společnosti i akciová portfolia. Akcie se určitým způsobem spravují samy, zatímco lidé se sami nevedou. Je mnohem těžší vést lidi než spravovat akcie."

Něco podobného by mělo platit pro všechny investory, pokud se nejmenují Bill Ackman a nejsou aktivističtí až na půdu. Tito běžní investoři jsou svým způsobem vždy pouze pasivními vlastníky, protože nemají kontrolu nad tím, co dělá firma, jejíž akcie vlastní. Je vlastně jedno, zda se někdo považuje za aktivního investora, protože cenu akcie nijak neovlivňuje a akcii je fuk, kdo ji vlastní.

Celkem dobře to vystihl Adam Smith ve své knize The Money Game. "Hlavní je si uvědomit, že je to velice jednoduché. Akcie neví, že ji vlastníte. Všechny ty úžasné i hrozné věci, které vnímáte u akcie, skupiny akcií nebo peněz vložených do akcií, tuto akcii, skupinu či peníze nijak neovlivňují. Můžete se do akcie zamilovat, ale ten kus papíru vás nemiluje. A neopětovaná láska se může změnit v masochismus, narcisismus, případně ještě hůře ve ztráty a neopětovanou nenávist."

S akcií nikdy nemůžete být kamarádi, protože vás zkrátka ignoruje. Když Ibbotson říkal, že je těžší řídit lidi než spravovat akcie, měl tím na mysli řízení firmy. Pro investora je pak nejsložitější řídit své vlastní chování.

Zkušenosti ukazují, že investoři, kteří si věří a mají pocit, že jsou lepší než zbytek trhu, investují častěji. Mají zakořeněnou iluzi kontroly a předpokládají, že více obchodů zajistí větší zisk. Ve skutečnosti je to naopak, častější obchodování nakonec vede k horším výsledkům. Investování je zkrátka jiné než běžný život, ve kterém tvrdší práce většinou znamená lepší výsledky. Větší snaha vede k častějším chybám a horším výsledkům.

Investování je dlouhodobý proces a vůbec nemusí být vzrušující, zajímavé nebo zábavné. Dokonce platí, že když začne být zajímavé, začíná to zavánět problémy. Nečinnost je základem úspěchu těch, kteří dokáží dlouhodobě překonávat trh. Mnohem důležitější než spravovat akcie je zmíněné řízení sebe sama, svých emocí a nálad. Akcie se o sebe víceméně postarají samy.

Zdroj: A Wealth of Common Sense