Akcie: Tyto trhy v současnosti nabízejí příležitosti
|

Akcie: Tyto trhy v současnosti nabízejí příležitosti

Americký akciový trh byl v dosavadním průběhu letošního roku podporován silnými hospodářskými výsledky firem. V současnosti již ovšem naráží na překážky, přičemž hlavními zdroji rizik jsou rostoucí napětí ze zaváděných celních opatření, zvyšování úrokových sazeb a vyšší volatilita.

Světové akcie Emerging Markets Japonské akcie Investiční tipy

Makroekonomické prostředí zůstává pro akciové trhy příznivé. Zpřísňování měnové politiky s rostoucími očekáváními ohledně zvyšování sazeb v eurozóně přitom bude obecně negativní zprávou pro evropské akciové investory. Trpět ale budou především růstové akcie firem s vysokým dluhem a slabším ratingem, například v Itálii nebo Španělsku.

Pilířem růstu globálního trhu by měly být asijské indexy, například ten japonský. Tamní akcie se nám zdají být stále velice perspektivní, a to z důvodu solidního ekonomického vývoje, který však není doprovázen vysokou dynamikou mezd a inflace, na což by musela centrální banka reagovat zpřísňováním měnové politiky. Určitým rizikem by ale mohl být jen sílící v páru s dolarem.

Můj náhled na rozvíjející se trhy je pozitivní, přestože musím připustit, že aktuálně je ve vyšší výkonnosti limitují rostoucí hrozba obchodních válek a silný dolar. Nicméně i tak jsou tyto země v lepší kondici než před pár lety, kdy jejich hluboké deficity běžných účtů byly financovány převážně spekulativním kapitálem, zatímco dnes jejich zadlužení není tak vysoké a do zemí proudí přímé investice.

S očekávaným oslabováním dolaru by tedy mohly být akcie na těchto trzích opět atraktivnější. Ekonomiky by se měly opírat o rostoucí investice a spotřebu domácností, a tím zvýšit importy zboží a kapitálových statků, což by mělo podpořit nejen evropské exportéry.

Zdroj: E15