Akcie v roce 2019: Zachraň se, kdo můžeš, zní ze Société Générale
|

Akcie v roce 2019: Zachraň se, kdo můžeš, zní ze Société Générale

Akciový stratég Roland Kaloyan ze Société Générale akciím v současnosti příliš nevěří. Loni touto dobou předpověděl americkému indexu S&P 500 pro letošní rok hodnotu 2 500 bodů a byl hluboko pod konsenzem trhu. Letošní dvě korekce zapříčinily, že se jeho predikcím již býci tolik nevysmívají. Pro rok 2019 zůstává pesimistou.

Světové akcie Americké akcie Evropské akcie Asijské akcie Výhled na rok 2019

Podobně jako před rokem (a před dvěma, třemi, čtyrmi, …) je Wall Street jako celek ohledně akcií naladěna relativně optimisticky, byť samozřejmě ne v takové míře. A Roland Kaloyan se opět nebojí být prakticky na chvostu celkově nadále celkem býčího pelotonu.

Globální akciový trh podle stratéga bude pod tlakem především ve druhém pololetí 2019, a to z důvodu stále výraznější hrozby hospodářského poklesu v USA. Pro index S&P 500 stanovil Kaloyan cílovou hodnotu 2 400 (oproti predikci z konce roku 2017 jde sice o zvýšení o 400 bodů, ze současné úrovně jde ale nadále o pokles o více než 10 %), pro EURO STOXX 50 2 800 bodů a pro japonský index Nikkei 225 pak 21 400 bodů.

"Hlavním úkolem pro investory bude vyvažovat rizika spojená s pozdní fází ekonomického cyklu (poháněného dlouhodobě injekcemi likvidity od centrálních bank) a příležitosti nabízené některými mnohdy i výrazně podhodnocenými akciemi firem z určitých odvětví,“ napsal Kaloyan.

Société Générale je přitom na těchto vahách spíše na straně medvědů. V USA budou (nadále) protivětrem pro akcie rostoucí úrokové sazby, politická nejistota a mezinárodní obchod. Dno na tamním akciovém trhu vyhlíží v roce 2020.

Ohledně eurozóny je Société Générale o něco optimističtější. Regionu by mohlo prospět odeznění obchodních sporů s USA a také případné vyřešení tématu brexitu. Zisky firem by ale měly prakticky přestat růst, což pro posilování akcií bude výrazná překážka. Zahájení zvyšování sazeb v září 2019 pak bude vytvářet tlak na zpevňování eura, což začne postupně zdražovat dluhy v celém regionu.

Pro Asii bude podstatné pokračující zpomalování ekonomické expanze Číny, výrobci hardwaru budou pod tlakem klesající poptávky po některých technologických zařízeních a náladě nepřidá ani korigující americký akciový trh. Potenciální příležitostí je případné vstřícné vyřešení obchodních sporů USA a Číny.

Nakonec se podívejme na několik sektorových doporučení, jež Kaloyan ve svém listopadovém výhledu aktualizoval:

  • sektor běžné osobní spotřeby (consumer staples): doporučení zvýšeno na "neutral" z "underweight",
  • sektor zbytné osobní spotřeby (consumer discretionary): doporučení sníženo z "overweight" na "underweight",
  • sektor informačních technologií: doporučení sníženo z "overweight" na "neutral",
  • sektory zdravotní péče, ropy a plynu, financí: doporučení ponecháno na "overweight",
  • sektory průmyslu, nemovitostí, veřejných služeb a telekomunikací: doporučení ponecháno na "underweight".
Zdroj: Société Générale