Akcie v USA: Mají se investoři těšit na snižování sazeb?
|

Akcie v USA: Mají se investoři těšit na snižování sazeb?

Centrální banka USA sice v červnu ponechala sazby beze změny, ale možnost jejich snížení ponechala široce otevřenou. Jaké reakce trhu bychom se v případě snížení sazeb na nejbližším zasedání FOMC mohli dočkat?

Úrokové sazby Fed Výnosová křivka S&P 500 Recese Historie

Měnový výbor americké centrální banky se v červnu (ještě) nenechal vyplašit prezidentem Donaldem Trumpem a úrokové sazby nezvýšil. Trh je přitom přesvědčen, že sazby klesnou minimálně o čtvrt procentního bodu již na příštím zasedání FOMC.

Je ale namístě alespoň základní opatrnost, protože trh se v minulosti ohledně dalšího vývoje sazeb pravidelně a dlouhodobě mýlil (i když byla, ostatně jako vždy, poněkud jiná situace).

Akcioví investoři snížení většinou očekávají, přičemž v minulosti po uvolnění měnové politiky akcie většinou sílily. K poklesu došlo pouze tehdy, když byly akcie již v medvědím trendu a ekonomická data již nějakou dobu nepříznivá. Najdeme v minulosti příklad(y) toho, kdy centrální banka podporovala ekonomiku v podobných podmínkách?

Pohled do hlubší historie dává investorům naději. V letech 1984, 1989, 1995 a 1998 Fed snižoval sazby, aby půl roku poté byly akcie alespoň o 6,7 % silnější.

Naposledy vedlo první snížení sazeb k dlouhodobějšímu poklesu cen akcií v roce 1981. Index S&P 500 byl již za svým maximem (o méně než procento), ale také byl po recesi, která začala o 17 měsíců dříve.

Situace se ve zmíněných případech (navzdory dnešnímu zkreslenému pohledu) podobala té současné v tom, že média varovala před recesí a hojně psala o možnosti snižování úroků. Na rozdíl od minulosti ale nyní ekonomická data nevypadají špatně. Nezaměstnanost (UE) jen před dvěma měsíci klesla na 50leté minimum, prodej nových domů byl na vrcholu před třemi měsíci, předstihové indikátory (LEI) před dvěma měsíci a k inverzi výnosů 10letých a 2letých dluhopisových výnosů ještě nedošlo.

Pokud tedy nebudeme brát v úvahu roky 1984, 1995 a 1998, kdy k opětovnému růstu sazeb došlo ještě před koncem expanze, vychází srovnání aktuální situace s minulostí celkem zajímavě. "Akcie po prvním snížení sazeb většinou posilovaly. K trvalému poklesu došlo pouze tehdy, když se jim nedařilo již před uvolněním měnové politiky. Ekonomické údaje jsou navíc poměrně silné. Záruku vám ale nikdo nedí," uzavírá historické okénko na webu The Fat Pitch investor a sloupkař Urban Carmel.

Zdroj: The Fat Pitch