Akcie ve volném pádu: Vyčkávat, nebo již začít nakupovat?
|

Akcie ve volném pádu: Vyčkávat, nebo již začít nakupovat?

Na příležitost, jako je tato, investoři čekali roky. Ti, kdo seděli na hotovosti, dlouhou dobu opakovali, že ocenění akcií je nesmyslně vysoké, a je tak potřeba vyčkat, dokud se nevrátí na realističtější úrovně. Ukazatel forwardového P/E indexu S&P 500 se zřítil za měsíc z více než 19 na 14. Kdy jindy tedy vstoupit na trh, když ne dnes.

Ocenění Americké akcie P/E Investiční strategie

Část investorů tuto příležitost využila a peníze na trh poslala, někteří ale vyčkávají. Problémem, který nerozhodné odrazuje, je extrémní nejistota. "Nikdo nedokáže říci, co současná situace s finančními trhy i ekonomikou udělá. Čelíme bezprecedentní situaci," říká Blair DuQuesnayová z Ritholtz Wealth Management. Ceny akcií jsou ve volném pádu navzdory záplavě opatření na podporu trhů i ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád.

Opatření proti dopadům šíření koronaviru SARS-CoV-2, která ještě před pár týdny dosahovala desítek miliard dolarů, se najednou posunují do astronomických výšin v řádu bilionů. A to ve chvíli, kdy křivka vývoje šíření koronaviru stále stoupá.

Analytici současnou situaci na trzích přirovnávají ke krachu americké burzy v roce 1929. Rok 2008 zastoupený krachem americké investiční banky Lehman Brothers se totiž zdá být jen slabým odvarem toho, co se nyní děje. Rok 2008 ekonomiku zbrzdil, koronavirus řadu sektorů úplně vyřadil z provozu.

Akciový rok 2020 jako 2008? Nepanikařte, nakupujte
Probíhající výplach v mnohém připomíná začátek posledního masivního tržního kolapsu. Současné ztráty přitom (zatím) nedosahují hloubky tehdejších, a prostor k dalším výprodejům tu i proto je. Statisticky nejlukrativnější přitom bylo v podobných situacích nakupovat při šestém a sedmém výrazném propadu.

Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že před příchodem koronaviru ekonomika stále rostla, byť expanze zvolňovala. Spotřebitelé na účtech měli volné peníze, které byli připraveni utrácet. V této souvislosti řada výhledů předpokládá, že po porážce koronaviru bude odložená spotřeba zrealizována a rány jak v ekonomice, tak na trzích se zacelí.

Investoři by měli být opatrní, pokud ale stále vyčkávají, neměli by váhat dlouho. Více než kdy jindy se jako vhodné jeví pravidelné investování. Průběžné dokupování pozic a průměrování nákupních cen investorům může zajistit skvělou startovní pozici pro příští roky (a desetiletí).

Propadům na akciových trzích ještě nemusí být konec, na druhou stranu se po takto výrazných poklesech čekaní na absolutní lokální dno může jevit jako rouhání. Vyčkávání na "vedlejší koleji" po více než 30% pádu indexů může v horizontu několika měsíců investory zamrzet.

V posledních dnech se ve prospěch dlouhodobého investování vyslovili i Warren Buffett, Jim Cramer nebo Carl Icahn. Podle jejich názoru by si investoři měli připomenout zásady hodnotového investování a využít současných propadů k nákupu akcií stabilních společností, které se teď obchodují s výraznou "slevou".

Jim Cramer: Kupujte akcie firem, bez kterých se nedá (ani v recesi) žít
V době, kdy trhy opakovaně za den ztrácejí pět nebo deset procent, přestává mít smysl investovat do celého akciového indexu. Tak totiž držíte v portfoliu jak vítěze, tak poražené, přičemž těch druhých je v tu chvíli výrazně více. Když se ekonomika zastavuje, má smysl vybírat tituly spojené s těmi nejnutnějšími lidskými potřebami. Ve vysílání CNBC to investorům vzkázal excentrický komentátor a investor Jim Cramer.
Carl Icahn: Výprodeje akcií mohou pokračovat, i když některé tituly jsou už neuvěřitelně levné
Slavný investor Carl Icahn považuje některé tituly po výprodejích vyvolaných obavami z dopadů pandemie COVID-19 za extrémně levné. Prodeje na burzách ale podle něj ještě mohou pokračovat. "Už nejsem takový medvěd jako donedávna, podle mě ale ještě trh má kam klesat," uvedl ve vysílání CNBC.
Zdroj: The Belle Curve