Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden výrazně nezměnily
Hlavní americké akciové indexy zakončily páteční seanci kolem nuly a výrazných změn nedoznaly ani v týdenním horizontu. Trh věnoval pozornost další sadě firemních hospodářských čísel a ekonomickým datům.
V pátek index Dow klesl o 0,32 % na 44 342,19 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,01 % na 6 296,79 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,05 % na 20 895,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,67 % na 16,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,420 %.
Zásadní páteční zprávou bylo, že Donald Trump požaduje minimální dovozní clo 15 až 20 % v jakékoli dohodě s Evropskou unií. EU se snaží dosáhnout obchodní dohody se Spojenými státy před 1. srpnem, kdy by mělo jinak v platnost vejít clo 30 %. Obchodníci v závěru týdne rovněž analyzovali nejnovější výsledky hospodaření firem a nová ekonomická data z USA.
Akcie Netflixu oslabily o 5,10 % v reakci na hospodářské výsledky zveřejněné po konci čtvrtečního obchodování, v rámci kterých mimo jiné zaznělo varování, že provozní marže v druhém pololetí bude zřejmě nižší. Propadla se i cena akcií průmyslového konglomerátu 3M (-3,65 %) poté, co společnost mírně zhoršila prognózu růstu organických tržeb.
Dosud výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí zveřejnilo 12 % společností z indexu S&P 500 a 83 % z nich překonalo odhady analytiků.
"Jsme v prostředí nakloněném riziku, a i když se mluví o snižování sazeb Fedu, realita je složitější," uvedl Ken Mahoney, generální ředitel Mahoney Asset Management. "Historicky bývají silnější býčí cykly bez snižování sazeb a první snížení je často medvědím signálem, tentokrát tomu ale nemusí být tak, protože snížení sazeb, přijde-li, bude v první řadě reakcí na nižší inflaci, ne na slabý hospodářský růst," dodal.
Za celý týden index Dow klesl o 0,07 %, ale S&P 500 se zvýšil o 0,59 % a Nasdaq Composite si připsal 1,51 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila návrh zákona, který vytváří regulační rámec pro stablecoiny navázané na americký dolar. GENIUS Act teď míří k prezidentovi Donaldu Trumpovi, který jeho platnost stvrdí podpisem. Jedná se o zásadní okamžik pro kryptoměnový sektor, který roky podporoval vznik federální stablecoinové legislativy.
- Společnost Chevron zvítězila nad firmou ExxonMobil ve sporu o ropná aktiva společnosti Hess v Guyaně, potvrdil generální ředitel ExxonMobilu Darren Woods v rozhovoru pro CNBC. Mezinárodní obchodní komora (ICC) rozhodla ve prospěch Chevronu, což umožňuje dokončení jeho akvizice Hess v hodnotě 53 miliard dolarů.
- Americký prezident Donald Trump požaduje na dovoz z Evropské unie clo minimálně 15-20 %, uvedl v pátek deník Financial Times s odvoláním na své zdroje. Podle tří osob obeznámených s jednáními o obchodu mezi USA a EU Trump vystupňoval své požadavky po týdnech vyjednávání o možné rámcové dohodě.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v červnu stoupl o 0,2 % na celoročně přepočtené tempo 1,397 milionu (odhad: 1,390 milionu, květen: -2 % na 1,394 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v červnu stoupla o 4,6 % na celoročně přepočtené tempo 1,321 milionu jednotek (odhad: 1,300 milionu, květen: -9,7 % na 1,263 milionu jednotek).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat stoupl na 61,8 bodu (odhad: 61,5 bodu, červen: 60,7 bodu).
Výsledková sezóna
- Výsledky 3M v 2Q: Zisk na akcii 2,16 USD (odhad: 2,01 USD), tržby 6,34 miliardy USD (odhad: 6,11 miliardy USD).
- Výsledky American Express v 2Q: Zisk na akcii 4,08 USD (odhad: 3,86 USD), výnosy 17,86 miliardy USD (odhad: 17,69 miliardy USD).
- Výsledky Charles Schwab v 2Q: Zisk na akcii 1,14 USD (odhad: 1,09 USD), výnosy 5,85 miliardy USD (odhad: 5,66 miliardy USD).
- Výsledky Schlumberger v 2Q: Zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 8,55 miliardy USD (odhad: 8,48 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropská unie obvinila Spojené státy z blokování snahy o dosažení obchodní dohody a v pondělí varovala, že přistoupí k odvetným opatřením kvůli "zcela nepřijatelným" clům, která prezident Donald Trump hodlá zavést od 1. srpna. Od tohoto data by mělo začít platit 30% clo na většinu dovozu z EU a Mexika. Podobně Trump varoval i další země, včetně asijských ekonomických velmocí, jako jsou Japonsko a Jižní Korea.
- Elon Musk vyloučil možnost fúze mezi Teslou a svým startupem xAI. Uvedl však, že o možné investici automobilky do projektu zabývajícího se vývojem umělé inteligence by mohli rozhodnout akcionáři.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly v červnu oproti předchozímu měsíci o 0,3 %. Jde o největší meziměsíční nárůst od února. Meziroční míra inflace dosáhla 2,7 %, a byla tak v souladu s odhady ekonomů. Jádrová inflace byla lehce pod odhady (+2,9 % a +0,2 % vs. +3,0 % a +0,3 %), což přispělo k pozitivnímu startu obchodování na Wall Street. Na data o vývoji cen totiž čeká americká centrální banka a to, zda se do růstu cen začíná propisovat celní politika USA, bude nejspíše rozhodující pro další rozhodování Fedu o nastavení úrokových sazeb.
- Index průmyslové aktivity v New Yorku (Empire State index) v červenci 5,50 bodu (odhad: -8,30 bodu, červen: -16,00 bodu).
- Zásadní balíček kryptoměnových zákonů podporovaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem neprošel v úterý hlasováním ve Sněmovně reprezentantů. Odmítnutí znamená velkou ránu pro kryptoměnový sektor, který si od takzvaného kryptotýdne sliboval legislativní průlom.
- Společnost Alphabet oznámila investici 25 miliard dolarů do rozvoje datových center a infrastruktury umělé inteligence v rámci elektrické sítě PJM, která pokrývá 13 amerických států. Součástí strategie je i rámcová dohoda o nákupu energie z vodních elektráren ve spolupráci s Brookfield Asset Management.
- Automobilka Tesla otevřela v Bombaji svůj první showroom a oficiálně vstoupila na třetí největší automobilový trh světa. Přestože vozy míří zatím jen k prémiovým zákazníkům, jde o důležitý krok ve snaze posílit pozici firmy mimo klíčové trhy v USA a Číně.
- Americký prezident Donald Trump podle agentury Reuters oznámil, že uzavření obchodní dohody s Vietnamem se blíží. Její podrobnosti ale nezveřejnil, protože "to nepovažuje za nutné". Už na začátku měsíce přitom Spojené státy informovaly o uzavření předběžní dohody, která měla snížit plánovaná cla na dovoz z Vietnamu na 20 %. A to z původních 46 %, kterými hrozily v dubnu.
- Podle takzvané Béžové knihy Fedu firmy napříč Spojenými státy hlásí rostoucí náklady způsobené dovozními cly, které čím dál častěji přenášejí na zákazníky. Béžová kniha sestavená z výpovědí podnikatelů a šéfů 12 regionálních poboček Fedu naznačuje, že dopady cel se nejvíce dotýkají stavebnictví a výroby, především kvůli 50% clu na většinu dovážené oceli.
- Index výrobních cen v USA v červnu meziročně +2,3 % (odhad: +2,5 %, květen: +2,6 %). Bez potravin a energií +2,6 % (odhad: +2,7 %, květen: +3,0 %).
- Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně +0,3 % (odhad: +0,1 %, květen: -0,2 %). Využití kapacit 77,6 % (odhad: 77,4 %, květen: 77,4 %).
- Index cen vývozu ze Spojených států se v červnu meziročně zvýšil o 2,8 %, v květnu stoupl o 1,9 % (revidováno z +1,7 %). Mezimněsíčně stoupl o 0,5 % po květnovém poklesu o 0,6 % (revidováno z -0,9 %), čekala se stagnace. Index cen dovozu meziročně klesl o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v květnu (revidováno z +0,2 %), čekal se růst o 0,2 %. Meziměsíčně stoupl o 0,1 %, když se čekal růst 0,3% tempem po poklesu o 0,4 % v květnu (revidováno ze stagnace).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 12. července klesl na 221 tisíc z 228 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 227 tisíc), čekal se naopak růst na 235 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 5. července stoupl na 1,956 milionu z 1,954 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,965 milionu), čekal se výsledek 1,970 milionu.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu meziročně stouply o 3,9 %. V květnu se zvýšily jen o 3,3 %. Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců narostly o 0,6 % poté, co v květnu naopak klesly o 0,9 %. Ekonomové čekali meziměsíční růst jen o 0,1 %.
- Index amerického trhu rezidenčních nemovitostí NAHB v červenci v souladu s očekáváním stoupl na 33 bodů (červen: 32 bodů).
- Podnikové zásoby v USA se v květnu v souladu s očekáváním a stejně jako v dubnu nezměnily.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v červenci vyskočil na 15,9 bodu (odhad: -1 bodu, červen: -4 body).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší americká banka JPMorgan Chase vykázala za druhé čtvrtletí zisk nad odhady analytiků. Výsledky podpořily vyšší příjmy z obchodování s pevně úročenými cennými papíry a růst poplatků v investičním bankovnictví. Čistý zisk činil 5,24 USD na akcii při tržbách 45,68 miliardy USD.
- Citigroup výsledky za druhé čtvrtletí překonala očekávání analytiků. Zisk na akcii dosáhl 1,96 USD oproti odhadu 1,60 USD. Tržby se vyšplhaly na 21,67 miliardy USD, čekalo se jen 20,98 miliardy USD.
- Wells Fargo ve druhém čtvrtletí překonala odhady na úrovni zisku, když očištěný zisk dosáhl 1,54 USD na akcii oproti očekávaným 1,41 USD. Banka ale snížila výhled čistého úrokového výnosu (NII) na rok 2025 a nově očekává, že dosáhne přibližně stejného výsledku jako loni (47,7 miliardy USD). Dosud vyhlížela růst o 1–3 %. Zhoršení výhledu je reakcí na nižší příjmy z tržních aktivit, ale část výpadku má být kompenzována vyššími neúrokovými příjmy.
- Společnost BlackRock, největší správce aktiv na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí nový rekord. Objem majetku pod její správou dosáhl ke konci června 12,53 bilionu dolarů, což představuje výrazný nárůst oproti loňským 10,65 bilionu. Firma těžila z oživení globálních trhů, které podpořilo očekávání obchodních dohod.
- Zisk Bank of America za druhé čtvrtletí se meziročně zvýšil přibližně o 3 % na 7,12 miliardy USD. Její výnosy pak vzrostly zhruba o 4 % na 26,61 miliardy USD a čisté úrokové výnosy dosáhly 14,82 miliardy dolarů. Generální ředitel banky Brian Moynihan zhodnotil výsledky kladně, uvedl, že se jedná o čtvrté čtvrtletí v řadě, kdy se čisté investiční výnosy zvýšily.
- Morgan Stanley ve středu oznámila výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Její obchodníci vydělávali zejména díky volatilitě na trzích, podobně jako tomu bylo u konkurenčních bank. Příjmy z obchodování s akciemi vzrostly o 23 %, ale v oblasti pevných výnosů jen o 9 %. Turbulence se totiž přenesly i na trh s dluhopisy.
- Banka Goldman Sachs ve středu oznámila výnosy a zisk za druhé čtvrtletí, které výrazně překonaly očekávání analytiků. Zisk za toto období vzrostl oproti předchozímu roku o 22 % na 3,72 miliardy dolarů.
- Výsledky GE Aerospace v 2Q: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 11,02 miliardy USD (odhad: 9,57 miliardy USD).
- Výsledky PepsiCo v 2Q: Zisk na akcii 2,12 USD (odhad: 2,03 USD), tržby 22,73 miliardy USD (odhad: 22,39 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 1,07 USD), výnosy 10,53 miliardy USD (odhad: 7,06 miliardy USD).
- Výsledky Travelers Companies v 2Q: Zisk na akcii 6,51 USD (odhad: 3,54 USD), výnosy 12,12 miliardy USD (odhad: 12,20 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch