Akciová rally zašla příliš daleko, varuje expert z GMO
|

Akciová rally zašla příliš daleko, varuje expert z GMO

V polovině března experti ze společnosti GMO hovořili o příležitostech na americkém akciovém trhu. Nyní otočili o 180 stupňů. Varují, že růst cen akcií z uplynulých měsíců byl příliš výrazný.

Americké akcie Rally Investiční bubliny Ocenění Emerging Markets

Ben Inker z investiční společnosti GMO varuje před oceněním akcií v USA a na jiných rozvinutých trzích. Ve valuacích amerických akcií jsou podle něj započítány ty nejlepší výhledy. Nadále naopak GMO sází na růst rozvíjejících se trhů.

Index S&P 500 od začátku roku drží mírný zisk, v ročním horizontu zpevňuje o zhruba 10 % a od 23. března, kdy dosáhl dna, přidal přes 50 %.

S&P 500 (27. 10. 2020), zdroj: Google Finance

Inker potvrzuje, že velkou podporou americkým akciím byly kroky Fedu a vlády. Upozorňuje ale, že ani fiskální a monetární politika nedokážou zabránit hlubokému propadu HDP, výraznějšímu než během poslední finanční krize.

"Trh je neuvěřitelně optimistický ohledně toho, jak si svět se současnou situací poradí," říká Inker a dodává, že očekávání investorů jsou aktuálně nastavená tak, že se ekonomika z koronavirové krize z většiny vzpamatuje do konce roku.

Akcie na rozvíjejících se trzích za sebou mají v řadě případů také solidní rally, podle Inkera ale jejich ocenění stále počítá spíše s pesimističtějšími výhledy. Současně očekává vzhledem ke svému předpokladu pomalejšího ožívání ekonomiky lepší výkonnost hodnotových akcií.

Ben Inker je přesvědčený, že svět se k normálu nevrátí do doby, než bude vyvinuta vakcína proti koronaviru nebo nalezena účinná léčba covidu-19. Varuje přitom, že očekávání dokončení vývoje vakcíny do konce tohoto či v příštím roce jsou stále založená na vysoké míře optimismu. "Svět může doufat v zázrak, já ovšem nejsem z těch, kdo by z toho chtěli vycházet při oceňování akcií," dodává.

Bublina na akciovém trhu? Rozhlédněte se mimo USA!
Zisky amerických firem letos prudce klesají, ceny jejich akcií ale po prudkém oslabení na přelomu února a března opakovaně vystoupaly na nové rekordy. Výsledkem je výrazný nárůst valuací, který posunul americký akciový trh do režimu cenové bubliny (nebo přinejmenším vnímání trhu v USA velkou částí investorů). Akcie se ale neobchodují jen v Americe, jakkoli tamní trh oproti většině světa nabízí mnoho výhod od likvidity přes transparentnost po velkou váhu technologického sektoru.
Zdroj: Institutional Investor, GMO