Akciové ohlédnutí za rokem 2018
|

Akciové ohlédnutí za rokem 2018

Globální akciové trhy za sebou nemají příznivý rok. Index MSCI All Country World od začátku roku ztrácí zhruba 10 %. Pokud přihlédneme k dividendovému výnosu 1,7 %, je ztráta globálních akcií o něco mírnější (okolo 8,2 %). Co ovlivňovalo celkovou výkonnost?

Světové akcie P/E Ocenění Dividendy Zisky

Mezi klíčové důvody poklesů cen akcií patří zpomalující dynamika růstu světové ekonomiky v čele s tou čínskou, obchodní válka mezi USA a Čínou, zvyšování úrokových sazeb v USA (a s tím korespondující růst výnosů amerických státních dluhopisů a celkové zpřísňování měnových podmínek), měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a zadlužení. V poslední době se k výrazným negativním faktorům přidala silně invertující výnosová křivka v USA, která na základě historických zkušeností může indikovat relativně brzký příchod recese.

Všechny tyto negativní faktory dohromady způsobily silný nárůst rizikové averze, jež se projevila právě poklesem cen akcií. Přitom platí, že korunová výkonnost globálních akciových trhů byla o poznání lepší (-2,3 %), koruna vůči dolaru ztrácela.

Silný pozitivní vliv na celkovou výkonnost měl enormní růst zisků firem, který podle agentury Bloomberg od začátku roku činí 26,5 %. Hlavní vliv měl růst ziskovosti amerických korporací, když se velice pozitivně projevila daňová reforma z konce roku 2017.

Na druhou stranu se s ještě větší a obrácenou negativní intenzitou projevil dramatický pokles ocenění podle P/E o 28,8 %. Zatímco ještě na konci roku 2017 se globální akcie obchodovaly za 21,3násobek zisků, aktuálně se obchodují pouze za 15,2násobek. Jsou to právě výrazně nižší valuace, které stojí za naším opatrně pozitivním výhledem pro akcie pro rok 2019.

zdroj: Bloomberg

Třetím, tradičně stabilním a mírně pozitivním faktorem pro výkonnost akcií byl dividendový výnos, který od začátku roku z globálního pohledu dosahuje 1,7 %. Tyto tři faktory se skládají do celkové 8,2% ztráty globálního akciového indexu. Korunová ztráta je nižší o efekt kurzových změn.

zdroj: Bloomberg, vlastní výpočty (první dva faktory se musejí multiplikovat, nikoli sčítat)