Akciové trhy čekají hubené roky, bez rebalancování portfolia investoři nic nevydělají
|

Akciové trhy čekají hubené roky, bez rebalancování portfolia investoři nic nevydělají

Valuační ukazatele pro americké akcie se nacházejí v horním decilu historických hodnot, takže je vysoce pravděpodobné, že výnosy z investování do akcií budou v příštích několika letech pod průměry za poslední dekádu. Jak se na to připravit?

Výnosy Investování Investiční strategie Americké akcie Světové akcie Investiční tipy

Analytici z investiční společnosti Validea Capital Management varují před tím, aby investoři s cílem dosahovat vyšších výnosů zvyšovali rizikovost svých portfolií. "Každý investor snese jinou míru rizika a není dobré se pouštět za tuto hranici," upozorňuje spoluzakladatel a prezident Validey Jack Forehand. "Při nepříznivém vývoji situace na trzích se můžete dostat pod tlak a dělat unáhlená rozhodnutí."

Investoři mohou dát v portfoliích více prostoru pevně úročeným aktivům, jejichž výnosy by se měly zvyšovat spolu s růstem úrokových sazeb Fedu a dalších významných centrálních bank.

Další možností je hledat příležitosti mimo své domovské trhy. Zajímavé investiční příležitosti nabízejí například rozvíjející se trhy, které mají atraktivní poměr rizika a potenciálních výnosů. Americký index S&P 500 za posledních deset let vzrostl o přibližně 100 %, zatímco index světových akcií od společnosti MSCI přidal jen kolem 50 %, takže se nabízí, že by nyní zbytek světa mohl dohánět Spojené státy.

Očekávané výnosy akcií v příštích 10 letech, zdroj: Research Affiliates

Analytici očekávají, že nominální roční zhodnocení amerických akcií se bude v příštích deseti letech pohybovat mezi 2 a 3 %, zatímco v případě rozvinutých trhů v Evropě, Austrálii, Asii a na Blízkém východě (EAFE) by se mělo pohybovat nad 4 %. V případě rozvíjejících se trhů by mělo dosahovat dokonce téměř 8 %, v tomto případě však při výrazně vyšší volatilitě.

Analytici z Validey doporučují se zaměřit také na hodnotové akcie, a to nejen ve světě, ale i ve Spojených státech, jejichž akciový trh rozhodně není homogenní, případně na komodity, které by měl podporovat příznivý vývoj světové ekonomiky v čele s předpokládaným růstem inflace.

V neposlední řadě by investoři měli skladbu portfolia přizpůsobovat trendu na trzích. Investování podle trendu je totiž historicky podstatně výnosnější než investování v duchu strategie "kup a drž" a portfolio při této strategii rovněž vykazuje výrazně nižší volatilitu.

Zdroj: VALIDEA Capital Management