Akciové varování z bankovního sektoru: Brát vážně, nebo hodit za hlavu?
|

Akciové varování z bankovního sektoru: Brát vážně, nebo hodit za hlavu?

Když se ekonomice alespoň jakžtakž daří, akciový trh to zpravidla kvituje a ceny rostou. Jedním z poměrně spolehlivých indikátorů kondice ekonomiky je přitom zdraví bankovního sektoru. Když mají naopak banky problémy, nebývá to dobré pro ekonomiku ani pro trh s akciemi.

Americké banky Americké akcie Finanční sektor Ekonomické a tržní indikátory Technická analýza

Americká centrální banka varuje, že některé finanční domy mohou v důsledku hlubokého propadu ekonomiky vyčerpat své kapitálové polštáře, a proto i pro třetí kvartál omezila výplaty dividend a zpětné odkupy akcií v odvětví. Ceny akcií bank přitom během prvního pololetí (i v období předchozím) výrazně zaostaly za americkým trhem jako celkem.

To je v každém případě varovný signál. Jak před rokem 2000, tak před rokem 2007 totiž index cen akcií bank zaostával za trhem zhruba dva roky, načež přišly hluboké medvědí trendy. A nyní se opakuje něco podobného.

Je to předzvěst nového kola prudkých výprodejů na akciovém trhu? To samozřejmě nevíme, v grafu najdeme i období (v zeleném kroužku), kdy zaostávání bankovního sektoru na burze předznamenalo "jen" zabrzdění zkraje roku 2016, po kterém převzali býci opět otěže dění na trzích.

Jakkoli je ale letošní rok jiný než všechny předchozí (zastavení ekonomiky, prudkost propadu cen akcií, rychlost oživení, objem podpory ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád), akcioví optimisté by takové varování měli brát v potaz.

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert
Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian ve vysílání CNBC uvedl, že má obavy nejen z takzvaných zombie forem, ale rovnou z celých zombie trhů. Americká centrální banka přitom tento týden oznámila, že bude odkupovat jednotlivé firemní dluhopisy. Podle Grahama Summerse z Phoenix Capital Research pak Fed postupně přejde i k odkupům akcií.
Zdroj: Kimble Charting Solutions