Akciový býk a jeho možný problém s hotovostí
|

Akciový býk a jeho možný problém s hotovostí

Investorům ubývá hotovost. To může pro akciový trh být celkem problém.

Americké akcie Hotovost Býčí trh

Hotovosti na účtech investorů ubývá a dostala se do blízkosti nejnižších úrovní v historii. Bez volné hotovosti přitom není možné živit akciovou rally novými nákupy. Fondy drží v produktech na peněžním trhu rekordně nízkých 17 % prostředků, podíl hotovosti v portfoliích akciových podílových fondů klesla podle finanční společnosti INTL FCStone na 3,3 %.

"Posledních deset let udělalo z hotovosti zase jednou nechtěné aktivum (cash is trash)," napsal klientům stratég Vincent Deluard z INTL FCStone. "Plně do akcií má nyní zainvestováno i mnoho skeptiků, mimo trh s akciemi čeká stále méně peněz."

O malém množství hotovosti na účtech klientů informovali v rámci svých výsledkových zpráv i velké investiční banky, například Morgan Stanley, Citigroup nebo Bank of America Merrill Lynch.

Nízká míra hotovosti je zároveň chápána jako výraz důvěry investorů, což na americkém akciovém trhu ostatně dokazují i rekordní úrovně hlavních indexů. Nicméně argument o spoustě hotovosti čekající na využití mimo trh, tak často používaný býky při vykreslování dalších růstových akciových scénářů, ve světle těchto informací slábne. Zkušení investoři si jistě pamatují, že podobně málo likvidních peněz drželi investoři na účtech i v letech 2000 a 2007.

Zdroj: Business Insider