Akciový býk Yardeni: Geopolitický šum ignoruji, zajímají mě zisky
|

Akciový býk Yardeni: Geopolitický šum ignoruji, zajímají mě zisky

Burzovní veterán Edward Yardeni nepředpokládá, že by geopolitické faktory měly dlouhodoběji tíživě dolehnout na akciový trh, jakkoli se americký prezident Donald Trump snaží býčí náhled na trhy komplikovat.

Americké akcie S&P 500 Zisky Býčí trh

"Ještě jsem nezažil prezidenta, který by byl pro trhy zároveň tak býčím i medvědím faktorem," uvedl Yardeni v pátečním vysílání CNBC. Připomněl na jedné straně rozsáhlé úlevy firmám na daních, které podporují americkou ekonomiku, a na druhé straně ochranářskou politiku, která trhy znervózňuje.

"Spousta toho, co se děje, je pouhý šum," je ale přesvědčen Ed Yardeni. "Na akciovém trhu se stále dá velice zajímavě vydělat." A to výrazně, podíváme-li se na jeho výhled – pro konec roku očekává index S&P 500 na 3 100 bodech, v současnosti se pohybuje okolo 2 700.

Akcie: Kde že je ta party?
Ocenění amerických akcií je navzdory letošní korekci vysoce nadprůměrně, podle pesimističtějších komentátorů dokonce šílené. Ale šílenství investorů, které zkušenější z nich pamatují z období dvou předchozích nákupních mánií, stále nikde.

"Zisky firem jsou zkrátka úžasné. Právě ty jsou nejsilnějším signálem, který na trzích sleduji," upozornil ekonom, který kdysi pracoval i pro newyorský Fed.

Preferuje přitom odvětví zbytného spotřebního zboží (připomeňme, že do něj se řadí třeba Amazon), průmyslu, financí a technologií, tedy cyklické sektory. A upozorňuje také na firmy s malou tržní kapitalizací, které nemají velkou mezinárodní expozici, a tak se jich tolik nedotýkají výkyvy kurzů měn a protekcionistická opatření Washingtonu.

Akcie a dluhopisy vedle sebe aneb Není risk jako risk
Dluhopisy jsou považovány za investici s nízkým rizikem, jejich volatilita je oproti té akciové velice nízká. Zároveň jsou však dobrým příkladem toho, že nízké riziko umožňuje jen nízké výnosy, v reálném vyjádření v dlouhodobém horizontu dokonce často záporné. Přesto mají v portfoliu své místo.
Zdroj: CNBC