Akciový prosinec je v polovině. Přijde do konce roku to nejlepší?
|

Akciový prosinec je v polovině. Přijde do konce roku to nejlepší?

Americké i evropské akcie posouvají historická maxima. Po zdrcujících výprodejích před rokem je letošní prosinec naopak jednou velkou býčí party. A to Santa Claus teprve zapřahá své sáně.

Americké akcie S&P 500 Sezónnost trhů

Prosinec je pro americké akcie historicky mimořádně příznivý měsíc. Loni touto dobou ovšem index S&P 500 odepisoval přes 5 % a čekal ho do Vánoc sešup o dalších 9,6 %. Letos akcie za prosinec již stihly přidat přes procento.

A růstu nemusí být konec. Pokud by se tedy chtěl index S&P 500 zničehonic začít řídit sezónními vzorci, což ovšem vlastně již vzhledem k růstu v prvních dvou týdnech měsíce tak úplně nevychází. První polovina prosince nicméně historicky není až taková sláva, měsíční zisky se v průměru tvoří až těsně před Vánocemi a v týdnu po nich.

Tak uvidíme, jak to letos dopadne. Optimismus ohledně vývoje obchodních vztahů USA a Číny se projevoval (v poctivé houpačce s pesimismem) po dlouhé měsíce. Nyní se zdá, že jsou věci opravdu na dobré cestě, ke klasickému výprodeji po příznivých, ale očekávaných zprávách zatím nedochází. Pro akciové býky jedině dobře.

Zdroj: Bespoke Investment Group