Akciový trh na rekordech a (ne)podpora spekulantů
|

Akciový trh na rekordech a (ne)podpora spekulantů

I ten největší zastánce a přítel trhu se všemi jeho problémy podepíše, že objem úvěrů brokerů na nákupy aktiv velice dobře vyjadřuje míru spekulace, píše John Kenneth Galbraith ve své knize The Great Crash 1929. A tento ukazatel má solidní vypovídací hodnotu i v současnosti.

Americké akcie S&P 500 Spekulace Ekonomické a tržní indikátory Large Caps

Ukazatel míry spekulace na akciovém trhu v USA, ostře sledovaný margin debt, v poměru k americkému HDP v roce 2018 vystoupal na nejvyšší úroveň za 90 let. A zatímco akciový index S&P 500 i v roce 2019 posouvá historická maxima, ukazatel spekulace v poměru velikosti ekonomiky naopak klesl pod minima z konce roku 2018.

"Zdá se tedy, že rizikový apetit investorů po euforickém období v roce 2018 narazil na své limity. A v současnosti jeho pokles naznačuje, že růst cen akcií není tak široce podporován, jak by se mohlo zdát," napsal hedgeový manažer a bloger Jesse Felder.

Není přitom nezajímavé, že s výjimkou roku 2016, kdy margin debt také klesl z maxim, míra spekulace klesala v době, kdy trh dosáhl (dlouhodobějšího) vrcholu. Akciové indexy NYSE Composite, Russell 2000 nebo Dow Jones Transportation Average na rozdíl od indexu S&P 500 zaostávají za maximy z roku 2018.

"Investoři do amerických large caps sdružených v indexech S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average tedy podle všeho věří, že je to tentokrát jiné," uzavírá Felder s odkazem na čtyři nejnebezpečnější slova na trhu.

10 slavných výroků, které se vám na trzích mohou hodit
Známý investiční manažer Kenneth Fisher na Twitteru pravidelně zveřejňuje výroky slavných investorů, které mohou být inspirací, ponaučením či varováním i pro drobné investory. Přijměte malou "ochutnávku" (některé "ingredience" vám jistě budou důvěrně známé).
Zdroj: thefelderreport.com