Akciový výhled: Klid před bouří? Možná, ale kam povane vítr?
|

Akciový výhled: Klid před bouří? Možná, ale kam povane vítr?

Růstový trend na globálních akciových trzích ve třetím čtvrtletí narušovalo narůstající geopolitické napětí. Přestože makroekonomické podmínky byly nadále pozitivní, jaderné harašení KLDR odrazovalo investory od rizikovějších investic. Po mírné pauze ve druhém kvartálu ale posilovala pražská burza, která více než 6% růstem překonala většinu západoevropských trhů a držela krok s ostatními středoevropskými parkety. Co čekat od akcií v dalších měsících?

Světové akcie Americké akcie Evropské akcie Akcie ČR Investiční a ekonomický výhled

Société Générale zaujala k finančním trhům opatrnější postoj a vnímá určité obavy ze současného vývoje, kdy za nízké volatility a zvyšujících se spekulací na její pokles dochází k přesunu peněz do méně likvidních instrumentů, snižují se indexy dostupnosti realitních nemovitostí a ocenění některých finančních aktiv je vysoké. Z tohoto důvodu banka snížila ve svém portfoliu expozici vůči akciím a nově radí držet neutrální pozici. Snížení váhy akcií z 60 % na 50 % bylo způsobeno částečným vybíráním zisků na americkém trhu a výprodejem britských akcií.

Americké akcie čelí nepříliš časté kombinaci nízké volatility a spekulací na její další pokles, zpomalování růstu ziskovosti a vysokého ocenění. V historii bylo cyklicky očištěné P/E pouze dvakrát vyšší než v současnosti. "Vzhledem k novým maximům indexu S&P 500 si myslíme, že index má asymetrické rozdělení výnosu a rizika," píší analytici Miroslav Frayer a Richard Miřátský z Komerční banky.

Německé akcie mohou být v krátkodobém horizontu negativně ovlivněny jednáními o vytvoření nové koaliční vlády. "Jakýkoli pokles akciového trhu doporučujeme využít k otevření nových dlouhých pozic. V delším období by měl silný makroekonomický obrázek podporovat výkon německého indexu DAX. Navíc se německé akcie pohybují na velice atraktivních úrovních," doplňují analytici z Komerční banky. Société Génorale rovněž doporučuje nákup francouzských akcií, kterým by měla hrát do karet klidnější politická scéna a očekávané reformy.

"Pro pražskou burzu očekáváme roční růst okolo 10 % s odhadovaným dividendovým výnosem na úrovni 5,6 %. Mezi nejatraktivnější tituly na pražském parketu řadíme akcie finančních firem. Rovněž doporučujeme nakupovat akcie CME a Philip Morris ČR. Akcie textilky Pegas Nonwovens a sázkařské společnosti Fortuna naopak spějí ke svému konci na pražské burze," uzavírají analytici.

Zdroj: Komerční banka