Albert Edwards: Akciový trh zatvrzele ignoruje ekonomické šoky
|

Albert Edwards: Akciový trh zatvrzele ignoruje ekonomické šoky

Americké akcie pokračují v prudkém růstu, index Nasdaq Composite již dokonce stanovil nové rekordní maximum. Stratég ze Société Générale Albert Edwards má ale jasno - Spojené státy čeká deflační scénář a Fed bude donucen zavést záporné úrokové sazby. Co se podle něj v takovém případě stane s akciemi?

Americké akcie Americká ekonomika Rally Koronavirus Rizika

Edwards vysvětluje, že není nic mimořádného na tom, že akcie posilují v období recese, katalyzátorem růstu totiž v těchto obdobích bývají balíky stimulačních opatření. Zároveň však upozorňuje na bobtnající americký problém.

"Způsob, jakým Fed působí na trzích, znamená, že zatímco zisky jsou 'privatizovány', ztráty jsou 'znárodňovány'. A to se děje stále dokola. Již při poslední finanční krizi byl Fed kritizován za to, že pomáhá Wall Street na úkor ostatních, a to se teď podle všeho děje znovu," říká stratég, který svými výroky rád jde proti proudu.

Největší zkouškou pro trhy bude podle Edwardse okamžik, kdy investoři pochopí, že Spojené státy míří do deflace. "Trhy se v tuto chvíli pokouší hledět až za předpokládaný propad HDP o 50 % ve druhém čtvrtletí a za propad zisků firem. To ovšem znamená, že se forwardové P/E indexu S&P 500 dostane ke 30," upozorňuje.

Trhy se podle něj dokázaly odpoutat od reálné ekonomiky a vývoje ziskovosti firem, Edwards ovšem má jisté pochybnosti o tom, zda může toto rozpojení vydržet. "Docela bych se divil, kdyby trh přešel japanifikaci Spojených států bez povšimnutí," říká.

Ekonomika začíná dohánět prosluněný akciový trh, věří známý býk Yardeni
Květnová data z amerického trhu práce jsou prvním silným projevem toho, že se hospodářství začíná vracet do formy. Podle Eda Yardeniho, který dlouhodobě věří americkým akciím, je to pro Wall Street výborná zpráva. Rozluka trhu a reálné ekonomiky, na kterou v posledních týdnech poukazovali akcioví skeptici, má ztrácet na dramatičnosti.

"Osobně jsem velice obezřetný ohledně deflačního scénáře. Krátkodobě mohou náladu na trzích podpořit stimulační opatření a pokles výnosů dluhopisů, v delším horizontu by se však do ocenění mohla promítat i rizika," upozorňuje Edwards.

S&P 500 - index amerických akcií, zdroj: StockCharts.com

Zdroj: Finanz und Wirtschaft