Americké akciové indexy v úterý mírně vzrostly, čeká se na start výsledkové sezóny
Americké akcie mírně posílily. Investoři nyní čekají na zveřejňování čtvrtletních výsledků firem. Sledují rovněž vývoj ve Washingtonu po nedávném napadení Kongresu příznivci prezidenta Donalda Trumpa.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,19 % na 31 068,69 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,04 % na 3 801,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,28 % na 13 072,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,11 % na 23,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,129 %.
Ceny ropy se zvedly bezmála o dvě procenta, zlato posílilo o půl procenta a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Část pondělních hlubokých ztrát napravily nejsledovanější kryptoměny (bitcoin +2,7 %, ethereum +5,4 %).
Výrazný nárůst zaznamenaly akcie největší "tradiční" americké automobilky General Motors (+6,29 %). Reagovaly tak na nové informace o plánech podniku v oblasti výroby dodávkových automobilů s elektrickým pohonem. Akcie výrobce elektromobilů Tesla (+4,72 %) posílily po zprávě, že se firma přiblížila vstupu na indický trh.
Zoom Video (+5,66 %) oznámila záměr upsat nové akcie za 1,5 miliardy USD. Wells Fargo (+2,11 %) se dočkala zlepšení doporučení od UBS na "koupit" z "neutral". Stejný posun hodnocení zaznamenala společnost Charles Schwab (+1,58 %) od analytiků z Bank of America.
Finančním společnostem obecně prospívá výhled vyšších výnosů na dluhopisovém trhu. "Trh se začíná více soustředit na růstové vyhlídky pro ekonomiku a také možnost růstu inflace," uvedl Gregory Faranello ze společnosti AmeriVet Securities.
Růst výnosů amerických bondů naopak vyvolává pokles zájmu investorů o vysoce oceněné akcie velkých technologických firem (Facebook -2,24 %, Alphabet -1,07 %, Microsoft -1,18 %, Apple -0,14 %).
Na devizovém trhu americký dolar oslaboval vůči koši předních měn, zůstal však nad téměř tříletým minimem, na které sestoupil minulý týden. Samotné euro si kolem 22.00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,4 % na 1,2205 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval pokles o téměř půl procenta a pohyboval se těsně nad hranicí 90 bodů. Během minulého týdne index sestoupil až na 89,206 bodu, tedy na nejnižší úrovně od března 2018.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Největší maloobchodní řetězec světa Walmart (v úterý +1,15 %) spojil síly s firmou, která stojí za investiční platformou Robinhood. Walmart v pondělí večer oznámil, že nabídne finanční produkty svým zaměstnancům i zákazníkům. K tomuto účelu založí samostatnou finančně-technologickou společnost. Řetězec má několik milionů zákazníků a část jich nevyužívá žádné bankovní produkty ani služby finančních poradců.
- Od amerického prezidenta Donalda Trumpa se po nepokojích na Kapitolu z minulého týdne odklání i největší německá bankovní společnost Deutsche Bank, která je jeho hlavním úvěrovým partnerem. S odkazem na své zdroje to napsal list The New York Times, podle kterého prezidentova společnost The Trump Organization čelí po středečních událostech řadě problémů, z nichž by se podle NYT již nemusela plně zotavit. Zprávy stran rozvázání spolupráce banky s Trumpem zatím nekomentovala banka ani samotný prezident.
- Donald Trump v úterý uvedl, že jeho výroky z minulé středy, které vyprovokovaly jeho stoupence k útoku na Kapitol, "lidé považovali za naprosto vhodné a přiměřené". Varoval také, že jeho případné odvolání ještě před koncem funkčního období by mohlo být "nebezpečné pro USA".
- Americká technologická společnost Twitter (v úterý -2,35 %) smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes 70 000 účtů spojených se šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon. Krok podnikla v reakci na nepokoje z minulého týdne, při nichž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa, z nichž někteří byli také vyznavači QAnon, napadli sídlo Kongresu USA. Při potyčkách zemřelo pět lidí. Twitter již v pátek zablokoval natrvalo prezidentův účet, podle společnosti jej totiž Trump využíval k podněcování násilností.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 6,527 milionu (říjen: 6,632 milionu, revidováno z 6,652 milionu).
- Americká společnost Boeing (v úterý +0,81 %) loni dodala zákazníkům pouze 157 letadel, tedy nejméně za 43 let. Dodávky byly o zhruba 60 % nižší než v roce 2019. Vyplývá to podle agentury Reuters z úterních údajů podniku. Boeing tak výrazně zaostal za evropským konkurentem Airbus, který minulý týden oznámil pokles dodávek o zhruba třetinu na 566 letadel. Poptávku po letadlech loni podkopala koronavirová krize, která vedla k prudkému propadu osobní letecké přepravy.
- Výrobce elektromobilů Tesla (v úterý +4,72 %) je o krok blíže působení v Indii, tedy na pátém největším automobilovém trhu. Americká automobilka nyní v indickém městě Béngalúru, kde sídlí řada technologických firem, registrovala dvě společnosti, Tesla Motors India a Energy Private.