Americké akcie: 17 z 20 indikátorů hlásí nadhodnocenost indexu S&P 500, růstové tituly vystřelily do stratosféry
|

Americké akcie: 17 z 20 indikátorů hlásí nadhodnocenost indexu S&P 500, růstové tituly vystřelily do stratosféry

Index S&P 500 ve středu bezprostředně atakoval historické maximum, zisky firem zároveň za poslední půlrok prudce klesly. Nabízí se otázka za biliony dolarů: Jak výrazně jsou americké akcie nadhodnocené?

Americké akcie S&P 500 P/E Ocenění Investiční bubliny

Na úvod je potřeba poznamenat, že ocenění amerických akcií podle ukazatele EV/EBITDA (na základě očekávaného zisku EBITDA) je na rekordu.

Šéfka stratégů Bank of America Savita Subramanian k tomu přidává několik čísel. Forwardové P/E indexu S&P 500 v červenci narostlo na 21,8 (v červnu 21,5). Ukazatel je tak dvě směrodatné odchylky nad průměrem od roku 1986 (15,4). Výše indikátor nebyl od doby technologické bubliny na přelomu tisíciletí (otázkou zůstává, jak bude historie nazývat současné období).

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace
Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů, která signalizuje překoupenost akcií, nová maxima jsou ale velice pravděpodobná. Na nich by měla přijít konsolidace podobná dvěma během jara a léta. Investoři zaměření i na evropské akcie by ale mohli v současnosti zvážit relativní nadvážení německého indexu DAX, říká na základě technické analýzy analytik Ľuboš Mokráš z PPF Banky.

Nadprůměrné ocenění ale americký akciový trh nevykazuje pouze na základě zisků firem. Bank of America sleduje hned 20 valuačních indikátorů. A z nich je hned 17 v současnosti na nadprůměrných úrovních. Forwardové PEG (jde o podíl P/E a očekávaného růstu zisků) je na rekordu (2,3) a mediánové forwardové P/E (ukazatel pro mediánovou firmu z S&P 500) je téměř rekordní (20,7, rekord je 20,8).

Drahé nejsou akcie v podstatě jen na základě srovnání s dluhopisy a také podle ukazatele volného cash flow (které je ale uměle podpořeno výrazně omezenými kapitálovými výdaji firem). Zejména srovnání s bondy je v době masivního kvantitativního uvolňování historicky relevantní jen zdánlivě.

Extrémní je pak relativní ocenění růstových akcií ve srovnání s hodnotovými tituly. Bank of America proto pro příští měsíce preferuje právě hodnotové akcie, tedy cenné papíry firem, jež jsou vzhledem ke svým fundamentům oceněny výrazně atraktivněji.

Je ale otázka, zda se tento výhled týmu Savity Subramanian naplní, protože dokud budou na trh plynout nové dolary (a pokud se nerozhoří například nějaký velký geopolitický konflikt), nebudou mít investoři důvod měnit taktiku, která je v posledních měsících vítězná. Nakonec se pomyslné ucho džbánu vždy utrhne, v posledních letech ale následné škody zpravidla netrvají dlouho.

Anketa: Americké akcie (téměř) na maximech a Buffettův indikátor ocenění
Americké akciové indexy jsou prakticky zpět na historických maximech, protože investoři věří, že se ekonomiku podaří ochránit od ještě strmějšího propadu a nastartovat v poměrně dohledné době. Ocenění akcií na základě Buffettova oblíbeného ukazatele, tedy poměru celkové tržní kapitalizace k výkonu ekonomiky, ale v důsledku recese raketově vzrostlo. Co na to říkají čeští tržní odborníci?
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch