Americké akciové indexy ve středu opět vzrostly, přidaly bezmála procento

Americké akcie druhý den za sebou posílily. Těžily z dobrých hospodářských výsledků některých amerických podniků i z obnoveného optimismu ohledně vývoje ekonomiky Spojených států.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,83 % a uzavřel na 34 798 bodech. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,82 % na 4 358,69 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,92 % na 14 631,95 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,22 % na 17,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o osm bazických bodů na 1,293 %.

S&P 500 21. 7. 2021

Ceny ropy se po růstu o více než čtyři procenta vrátily nad 70 USD za barel. Zlato zakončilo obchodování na červené nule, stříbro naopak přes procento přidalo. Výše se odrazily i ceny kryptoměn (bitcoin +6 %, ether +8 %), kterým pomohlo mimo jiné i prohlášení Elona Muska, že Tesla velice pravděpodobně opět začne přijímat bitcoiny.

Pokračování úterní rally táhly zejména technologie, banky, komunikační služby a ropné firmy. "Úterý bylo ukázkovým příkladem rally při krátkodobě přeprodaných podmínkách na trhu. Aby se do čela akciového pelotonu vrátily hodnotové a cyklické tituly, výnosy dluhopisů budou muset jasně ukázat, že se odrazily ode dna, a růst ekonomiky bude muset překonat odhady. Obojímu věříme," poznamenal Thomas Essaye ze Sevens Report Research.

Akcie letecké společnosti United Airlines (+3,84 %) posílily díky nečekaně vysokým čtvrtletním tržbám. "Firemní výsledky přinesly některá pěkná překvapení," uvedl podle agentury Reuters analytik Matthew Keator ze společnosti Lenox.

Akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,29 %) posílily poté, co firma oznámila nárůst čtvrtletního zisku o téměř polovinu a zlepšila celoroční výhled. Akcie internetové televize Netflix (-3,28 %) se však propadly v důsledku výrazného zpomalení růstu počtu uživatelů, které firma oznámila v úterý po konci obchodování na burze.

Na devizovém trhu americký dolar sestoupil ze svých tříměsíčních maxim, protože se mezi investory obnovil zájem o rizikovější aktiva. Euro si kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,2 % a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,18 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval pokles o zhruba čtvrt procenta na 92,75 bodu.

Oslabuje rovněž japonský jen, který je podobně jako dolar považován za bezpečné útočiště v období nejistoty. Investoři nicméně zůstávají opatrní kvůli obavám z inflace a ze šíření koronavirové mutace delta, napsala agentura Reuters.

Někteří analytici nadále hodnotí vyhlídky dolaru příznivě. "Dolar je nyní přitažlivý z více důvodů," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Měnu podle něj podporují obavy z dopadů šíření koronaviru na vyhlídky světové ekonomiky i vysoká inflace ve Spojených státech, která ponechává otevřené dveře ke zpřísňování měnové politiky ze strany americké centrální banky.

Nejdůležitější středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (ve středu +1,29 %) ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 48 % na 2,6 miliardy USD. Tržby firmy se po odeznění pandemie nemoci covid-19 zotavily rychleji, než se čekalo. Coca-Cola zároveň ve středeční výsledkové zprávě zvýšila výhled tržeb a zisku na celý letošní rok. Díky opětovnému otevření kin, restaurací a stadionů se totiž zvyšuje poptávka po jejích nápojích.
  • Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (ve středu -7,32 %) se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku. Firma těžila z nového plánu restrukturalizace, v rámci kterého se rozhodla zaměřit na prodej motocyklů touring a cruisser, které mají vysokou ziskovou marži. Čistý zisk činil 206,3 milionu USD ve srovnání se ztrátou 92,2 milionu USD ve stejném období loni.
  • Výsledky Johnson & Johnson (ve středu +0,50 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,48 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 23,312 miliardy USD (odhad: 22,490 miliardy USD).
  • Výsledky Verizon Communications (ve středu +0,67 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 33,8 miliardy USD (odhad: 32,8 miliardy USD).
Zdroj:
ČTK, TradingEconomics, MarketWatch, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat

Videotéka

4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat