Americké akciové indexy na úvod týdne posunuly historická maxima

Americké akcie v pondělí posílily a indexy Dow a S&P 500 se vyšplhaly na nová rekordní maxima. K růstu velkou měrou přispěly akcie výrobce elektromobilů Tesla, jehož tržní hodnota poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Pozornost investorů se nyní upírá k hospodářským výsledkům, které tento týden představí řada významných amerických podniků. Po skončení řádného obchodování do výsledkové sezóny přispěl například Facebook.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,18 % na 35 741,15 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,47 % na 4 566,48 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,90 % na 15 226,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,23 % na 15,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,633 %. Cena americké ropy WTI zakončila den na červené nule, Brent zdražil o půl procenta, zlato a stříbro shodně přidaly necelé procento a bitcoin posílil o necelá tři procenta na na 62 650 USD.

S&P 500 25. 10. 2021

Akcie automobilky Tesla (+12,66 %) výrazně posílily. Podpořila je zpráva o velké zakázce od autopůjčovny Hertz (+10,04 % na OTC trhu). Akcie zpracovatele elektronických plateb PayPal (+2,70 %) si připsaly také zajímavý zisk poté, co firma uvedla, že v současnosti neusiluje o převzetí internetové sociální sítě Pinterest (-12,71 %). Reagovala tak na zprávy, že jedná o koupi Pinterestu a že by za něj mohla zaplatit až 45 miliard dolarů.

Náladu na trhu v posledních dnech podporuje výsledková sezóna. "Tento týden může být opravdu zásadní. Čekáme ale spíše pozitivní vyznění oznamovaných čísel (firem jako Facebook, Apple nebo Amazon," uvedl Alex Chaloff, stratég z Bernstein Private Wealth Management.

Na devizovém trhu euro oslabovalo vůči americkému dolaru po nepříznivých údajích o vývoji podnikatelské nálady v Německu. Krátce po 22.00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,3 % na 1,1611 USD.

Výzkumný institut Ifo oznámil, že podnikatelská nálada v Německu se v říjnu čtvrtý měsíc za sebou zhoršila. Její index klesl na 97,7 bodu ze zářijových 98,9 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od dubna. Německo je největší ekonomikou používající euro.

Investoři nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Americké ministerstvo obchodu navíc ve čtvrtek zveřejní údaje o vývoji hrubého domácího produktu Spojených států za třetí čtvrtletí.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat

Videotéka

21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
21. 1. 2022 6:41
Petr Šrámek (Longevitytech.fund): Toto jsou zajímavé firmy z portfolia našeho fondu private equity,…
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
20. 1. 2022 10:21
Budinský (VŠFS): Inflace v Česku může být i dvojciferná, podstatné ale bude, jak dlouho budou ceny…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat