Americké akcie: 7 medvědích pastí a důvod, proč nyní ještě nesklapnou
|

Americké akcie: 7 medvědích pastí a důvod, proč nyní ještě nesklapnou

Důvodů, proč by americký akciový trh, v posledních dvou týdnech těžce zkoušený, měly pokračovat v propadech, je mnoho. Nebyl by to ale velký akciový býk Ed Yardeni, aby neměl protiargument.

Americké akcie S&P 500 Ekonomické a tržní indikátory Americká ekonomika Korekce na trzích Panika na trzích

Yardeni poctivě vyjmenovává některé z indikátorů, které naznačují, že býčí trend na americké burze v nejbližší době skončí.

V minulosti, když míra nezaměstnanosti klesala na své cyklické minimum, nebylo zrovna šikovné nakupovat akcie.

Obdobný signál vysílaly celkem logicky počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Plochá výnosová křivka, případně hrozba jejího převrácení, také předznamenávaly horší časy pro americké akcie.

Zvyšování sazeb Fedu není pro akcie vyložený problém, dokud ovšem úroky nevzrostou natolik, že spustí finanční krizi, kreditní krizi (vyschnutí úvěrového trhu) a recesi.

Rostoucí výnosy dluhopisů také nejsou pro americké akcie žádný průšvih, ovšem jen do chvíle, než se jím stanou.

V pozdní fázi růstové části ekonomického cyklu mají ziskové marže tendenci růst vysoko nad svůj průměr, což následně vede k tlaku směrem k návratu k tomuto průměru a následně pod něj, což je pro zisky firem špatné. Dopady na akcie jsou v tomto případě jasné.

A obdobné je to s oceněním akcií na mimořádně vysoké úrovni.

Ed Yardeni si ale jako správný býk bere na pomoc indikátor, který podporuje nadále spíše optimistický dlouhodobější výhled pro americké akcie. Konec býčího trendu by podle uznávaného investora, který pro závěr letošního roku drží cílovou úroveň indexu S&P 500 na 3 100 bodech, vyžadoval recesi v americké ekonomice. A ta se podle něj ani neblíží.

Index předstihových indikátorů (LEI) a také souběžné ekonomické ukazatele (CEI) v srpnu vystoupaly na historická maxima. Právě tyto sady ukazatelů podle Yardeniho nejspolehlivěji a nejvyváženěji sledují, jak na tom americká ekonomika je. A ačkoli je polovina října, známý manažer neztrácí akciový optimismus. I proto, že od března 2009, kdy americké trhy začaly růst z pokrizového dna, má za sebou S&P 500 pět korekcí a jednu bezmála korekci o 10 % a více a celkem 62 (včetně současného) panických výprodejů, po nichž ale vždy relativně brzy přišla úlevná rally.

Zdroj: Yardeni.com