Americké akcie: Býčí signál, který tu ještě nebyl?
|

Americké akcie: Býčí signál, který tu ještě nebyl?

Indikátory a oscilátory, které využívají techničtí analytici a tradeři, mohou vysílat mnoho falešných signálů. Podobná situace nedávno nastala na americkém akciovém trhu. Lze očekávat obrat trendu, nebo naopak další růst?

Technická analýza S&P 500 Ekonomické a tržní indikátory Americké akcie

Jedním z nejoblíbenějších oscilátorů je RSI, který ukazuje na překoupenost či přeprodanost trhu. Za hladinu překoupenosti jen považováno 70 bodu, přeprodané jsou akcie pod 30 body.

Chris Ciovacco ze společnosti Ciovacco Capital Management se podíval na to, jaké signály vysílal RSI při posledních medvědích trendech na akciovém trhu v USA a jak se tyto situace lišily od současného vývoje.

RSI na konci roku 1999 klesl pod 70, což vyslalo prodejní signál několik měsíců před maximem, ze kterého se spustil medvědí trend. Po celou dobu jeho trvání se již RSI nad 70 nedostal.

Podobně na tom byl index S&P 500 v roce 2007, tehdy akorát RSI klesl pod 70 ve stejné době, kdy akciový index dosáhl maxima, a ideálně tak ukázal na obrat trendu. Stejně jako o sedm let dříve se RSI v průběhu medvědího trendu nepřehoupl přes 70.

Letos v únoru se RSI po dosažení maxima indexu S&P 500 dostal pod 70, ale na konci května se nad tuto hranici překoupenosti vrátil. Může to znamenat, že se tentokrát žádný obrat trendu nekoná.

Překoupenost nemusí být medvědí signál

Oscilátory, jako je RSI, mohou naznačit změnu trendu, na druhou stranu ale platí, že nic není dokonalé. Překoupené podmínky tedy nemusejí znamenat, že na trhu dojde k obratu. Příkladem je vývoj mezi roky 1994 a 1998, kdy byl RSI nad 70 již od dubna 1995, ale akcie nadále posilovaly a vyhouply se na více než dvojnásobek své hodnoty.

Chris Ciovacco to sice na grafech ukazuje hezky, ale přece jen má jeho výklad (minimálně) jednu drobnou vadu. RSI se mezi lety 1994 a 1998 nikdy nedostal pod 70, což znamená, že tento oscilátor obchodníkům ani jednou nedal prodejní signál. Letošní vývoj je trochu jiný, protože RSI se již pod 70 dostal, a navíc S&P 500 zatím nedosáhl na nový rekord, zatím stanovuje pouze nižší maxima. A to není nákupní signál, spíše naopak. Nemá ale valného smyslu se s Chrisem přít, budoucnost ukáže, zda měl pravdu. Zatím to ale působí spíše tak, že přání je v tomto případě otcem myšlenky.

Zdroj: ciovaccocapital.com