Americké akcie: Důležitý pilíř letošního růstu začíná mít trhliny
|

Americké akcie: Důležitý pilíř letošního růstu začíná mít trhliny

Je skvělé, když se jako investoři můžete svézt na trendu. Letos (a v historii obecně) se americké akcie mohly opřít o růst ziskovosti firem, takže jejich ceny navzdory mnoha rizikům rostly. Každý večírek ale jednou musí skončit, i když z toho hned nemusí být kocovina.

Americké akcie Americká ekonomika Výsledková sezóna Zisky

Meziroční růst zisků amerických firem se v prvních dvou kvartálech letošního roku pohyboval nad 10 %. Podle Strategas Research Partners ale investoři zapomínají na to, že důvodem silného růstu byla z velké části slabá srovnávací základna z prvních čtvrtletí roku 2016. A zatímco Wall Street jako celek věří (nebo doufá) v pokračování výrazného posilování ziskovosti amerických společností, experti ze Strategas jsou opatrnější.

"V roce 2018 se míra růstu zisků na akcii v rámci indexu S&P 500 sníží na hodnoty okolo 5 %," varuje Nicholas Bohnsack, šéf kvantitativních analýz ve Strategas Research Partners. "Zisky tedy nezačnou hned klesat, ale zpomalí jejich růst. To je typický obrázek pro pozdní fázi ekonomického cyklu."

Podle Strategas je navíc potřeba počítat s tím, že růst tržeb i americké ekonomiky jako celku je aktuálně poblíž svého cyklického vrcholu. Ve Spojených státech je tedy potřeba počítat když ne s recesí, tak se zpomalením.

Zdroj: Strategas