Americké akcie: Důvod pro (opatrný) optimismus?
|

Americké akcie: Důvod pro (opatrný) optimismus?

V týdnu se obnovily naděje na to, že by se USA a Čína mohly přece jen nějak rozumně dohodnout na podmínkách vzájemného obchodu. S trochou představivosti může jít o zásadní faktor určující budoucí výkonnost akciového trhu, píše analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

Americké akcie Donald Trump Mezinárodní obchod

Aktuální nejistota ponechává prostor pro dva základní scénáře. Tím prvním je neschopnost obou znesvářených stran najít řešení. Pokud by trhy definitivně zlomily hůl nad možností smíru, mohlo by jít o těžké závaží na záporné misce pomyslných vah.

Opačný scénář by mohl nastat v případě úspěchu v jednání o obchodu mezi Čínou a Spojenými státy. Naděje na diskuzi s chladnější hlavou je zejména v případě Donalda Trumpa o něco větší než v posledních měsících. Americký prezident má totiž za sebou volby, a tak již nemusí tolik tlačit na pilu a snažit se působit jako neoblomný vůdce. Ke slovu by mohl přijít rozum.

A jelikož akciový trh vykazuje známky značné nervozity a Fed tlačí ekonomiku vyššími sazbami do kouta, může Trump usoudit, že povzbuzení ekonomického sentimentu skrze nalezení smírného řešení v oblasti obchodní spolupráce s Čínou dává smysl. Je ale potřeba dodat, že americký prezident je tvor nevyzpytatelný, jakkoli milující sladkosti v podobě optimistické nálady na burze.

Zdroj: Česká spořitelna