Americké akcie: Jak se zajistit, když dolar a dluhopisy USA také ztrácejí?
|

Americké akcie: Jak se zajistit, když dolar a dluhopisy USA také ztrácejí?

Některé metody zajištění akciových investic, které dlouhodobě fungovaly, se v poslední době příliš neosvědčují. Řeč je o nákupech pozic v amerických státních dluhopisech a dolaru. To ale neznamená, že nejsou na trhu jiné možnosti.

Americké akcie Americké státní dluhopisy Americký dolar Zajištění Investiční tipy

Donedávna víceméně platilo, že se americké státní dluhopisy a dolar vyvíjely opačně než ceny amerických akcií. Tato (negativní) korelace je ale minulostí. Nic to neukazuje lépe než graf.

Změna korelace přitom proběhla relativně v tichosti. Zřejmě za to může nadšení z růstu cen akcií, kvůli kterému mnoho investorů, těch méně zodpovědných, přestalo důsledně zajišťovat své akciové pozice.

Vincent Deluard, stratég ze společnost INTL FCStone, investorům nabízí tři méně tradiční tipy na zajištění pro případ poklesů cen amerických akcií:

  • nákup akciových put opcí, aktuálně atraktivně oceněných. Jde ale o nedokonalé zajištění, již proto, že nezahrnuje pojistku proti ztrátám dluhopisů a dolaru;
  • nákup bezpečných aktiv, například zlata, japonského jenu a švýcarského franku;
  • nákup kvalitních firemních dluhopisů s pohyblivým výnosem a dlouhodobých futures na ropu, čímž by se investoři měli chránit před dvěma velkými riziky letošního roku, a sice růstem sazeb a inflací.
Zdroj: INTL FCStone