Americké akcie: Je zaděláno na silnou rally?
|

Americké akcie: Je zaděláno na silnou rally?

Investoři sledují především fundamenty a obchodníci cenové a jiné grafy. Občas je ale zajímavé se ohlédnout do hlubší historie. Ta totiž umí napovědět, co by se (také) mohlo na trzích dít v budoucnu. Nic spolehlivého, podle čeho by se měly investovat peníze na důchod. Zkrátka zajímavost. A pokles cen amerických akcií na konci roku 2018 k takovému ohlédnutí svádí.

Americké akcie S&P 500 Dow Jones Sezónnost trhů Burzovní almanach

Proč chovat naděje na (další) oživení na americkém akciovém trhu?

Korekce v závěru roku, kdy se konaly americké kongresové volby, zatraktivnila ocenění akcií a nastartovala nákupní náladu. (Je ale pravda, že povánoční rally byla hodně silná, takže by býci minimálně oddechový čas mohli potřebovat.)

Rok 2019 je v USA předvolební (myšleny jsou prezidentské volby), historicky v rámci čtyřletého cyklu nejsilnější. Dow v průměru v těchto letech posílil o 15,8 %, S&P 500 o 16,1 % a Nasdaq Composite o 28,8 %.

Pro index S&P 500 dopadlo dobře posledních pět dnů roku 2018, prvních pět lednových seancí i celý leden. Od roku 1950 se to stalo 30krát a z toho 27krát akcie za celý rok zpevnily (v průměru o 17,1 %).

Index Dow historicky z minima roku, kdy se konaly volby v polovině prezidentského cyklu, k maximu v roce před prezidentskými volbami posílil o 47,4 %, Nasdaq Composite v průměru dokonce o 70,2 %. Z loňských vánočních minim by to znamenalo v případě Dow nárůst na 32 121,7 bodu a pro nasdaq Composite by šlo o 10 540,35 bodu.

Zdroj: Stock Trader's Almanac