Americké akcie: Koho by nejvíce bolelo další napětí v čínsko-americkém obchodu?
|

Americké akcie: Koho by nejvíce bolelo další napětí v čínsko-americkém obchodu?

Uplynulé dny v plné nahotě ukázaly, jak vrtkavá je nálada na akciových trzích, když ji investoři odvozují od politických vyjádření a rozhodnutí. Natož vyjádření lidí, jako je Donald Trump. Napětí v mezinárodním obchodu opět narostlo a akciové trhy připomněly, že umí i celkem rychle klesat. A ať to se cly uvalovanými na čínské, americké a třeba také evropské zboží dopadne jakkoli, poslední dny daly investorům cennou lekci - předpoklady a naděje mohou vzít rychle zasvé (a ano, samozřejmě, o pesimismu a ponurých výhledech lze říci totéž).

Americké akcie Čína Geopolitická rizika Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby

"V případě dalšího vyhrocení obchodního konfliktu pravděpodobně nebude vítězů, jen poražených," připomněli analytici Tomáš Turna a Petr Lajsek ze společnosti Colosseum. A vedle shrnutí dosavadního vývoje jednání o vzájemném obchodu USA a Číny se zamysleli nad tím, které americké akcie by dalším vyhrocením sporu mohly nejvíce utrpět.

Na vyhrocení napětí okolo obchodní války podle nich doplatí krátkodobě prakticky všechny společnosti na amerických (a dalších) akciových trzích kvůli rostoucí nervozitě investorů. V případě uvalení dalších cel na čínské zboží ze strany USA lze očekávat odplatu ze strany Číny. Pokud ta uvalí sankce na zboží amerických firem, dopady mohou být zdrcující zejména pro společnosti, jejichž tržby jsou tvořeny převážně z čínského trhu.

"Nejvíce zasaženy by měly být společnosti Skyworks Solutions, Wynn Resorts, Qualcomm, Broadcom a Micron. Výrazně by to pocítila také společnost Apple, pro kterou je čínský trh druhý nejdůležitější po Severní Americe," napsali analytici.

zdroj: Investing.com

Je ale potřeba podotknout, že USA mají výrazně větší manévrovací prostor pro zavádění cel. Čína může uvalit dodatečné tarify na zboží v objemu okolo 10 miliard USD za rok, USA mají prostor mnohonásobně větší. Je ale sporné, zda jde (vzhledem k povaze konfliktu, osobnosti amerického prezidenta nebo dlouhodobým postojům a taktikám Číny) ve výsledku o výhodu, nebo jen větší riziko.

Poznámka: Graf byl sestaven 9. května 2019 před začátkem jednání čínské delegace v USA.

Zdroj: Colosseum