Americké akcie mají za sebou nejhorší týden za dva roky, býci ale nevymřeli
|

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden za dva roky, býci ale nevymřeli

2 532,69. Na tuto úroveň klesl index S&P 500 v pátek 9. února 2018. Vlastně nic hrozného, jde zhruba o úroveň z loňského listopadu. Váha uvedené hodnoty roste až s tím, když si připomeneme, že ještě 26. ledna index uzavíral nad 2 870. Na americkém akciovém trhu začala korekce a jen za poslední týden hlavní indexy shodně odepsaly přes 5 %.

Americké akcie Technická analýza Korekce na trzích Panika na trzích S&P 500 Dow Jones

O fundamentech toho za poslední dny bylo napsáno až dost. V Americe centrální banka plánuje dále zvyšovat sazby a solidní data z ekonomiky vedou k obavám z růstu inflace na úroveň, která Fed přiměje zpřísňování politiky zrychlit. Na druhé straně rostou zisky i tržby firem, což donedávna pohánělo možná až přehnaný optimismus akciových investorů.

Zdánlivě nic moc nového. Akciový trh ale dokáže překvapit a volatilita zaskočit nejen tržní nováčky. Index S&P 500 tak zahájil korekci, a to typicky rychle a nelítostně (ceny akcií zpravidla rostou pozvolna, zato korekce probíhají bleskově).

Analytici a stratégové mají plné ruce práce, a to nejen s klienty svých společností, ale také s médii, která chtějí vědět nejen proč, ale hlavně jak dlouho a hluboko ještě mohou ceny padat.

Zastavme se u hodnoty, na kterou S&P 500 během pátku spadl, než se odrazil v jednu chvíli o sto bodů výše. Hodnota 2 532,69 konkrétně nijak zajímavá sice není, ale je blízko psychologicky mimořádně zajímavé hladiny 2 500, a navíc ještě blíže hladiny 2 540. A právě druhá jmenovaná je v současnosti de facto shodná s 200denním klouzavým průměrem (v pátek po skončení obchodování přesně 2 539,26).

Tady by měli investoři, nebo možná spíše technicky založení obchodníci zbystřit. Jestli nějaká linka na grafech ukazuje trend očištěný o denní a týdenní kotrmelce (mnoho jich za poslední rok nebylo), je to právě 200denní průměr.

Zpět k tržním profíkům. Jejich názorů jste za víkend jistě stihli přečíst habaděj, pár optimistů ale nezaškodí zmínit. "Podle grafů by S&P 500 mohl v příštích dnech rychle napravit část ztrát, je extrémně přeprodaný. Může jít o 7 % i více," uvedl během pátečního obchodování Dan Wantrobski, technický stratég z Janney Montgomery Scott. Dlouhodobě ale podle něj korekce může být hlubší, přičemž zmínil hladinu podpory 2 540 až 2 550 bodů. Stalo se. Směrem výše vnímá jako silnou rezistenci oblast mezi 2 660 a 2 680.

Chris Harvey z Wells Fargo věří, že index S&P 500 letos dosáhne 2 950 bodů. Věří silným fundamentům a tomu, že se korekce blíží ke konci. Co také má dělat, ještě před dvěma týdny se za takové výhledy možná braly bonusy, tak proč váhat po prvním větším zakolísání.

Hlavní investiční stratég Bank of America Merrill Lynch Michael Hartnett by ještě s nákupy amerických akcií počkal, a to na úroveň 2 500 bodů indexu S&P 500. "Trh může snadno dosednout na dno, je ale potřeba, aby toto minimum podruhé otestoval a ono vydrželo. V případě výnosu amerických 10letých vládních dluhopisů bych podobně pozorně sledoval hladinu 3 %," zmínil v době, kdy čtyři z pěti akciových titulů jsou v korekci a pětina již v medvědím trendu. Zatvrzelí pesimisté by to ale ještě neměli přehánět s plácáním se po ramenou.

Připomeňme, že poklesy se týkají v podstatě všech akciových trhů, takže není řešením se schovat před poklesy v USA někam jinam na tržním glóbu. Doporučení, co dělat, v nejlepším případě přesných tipů na obchody, díky kterým budete na konci korekce bohatší a spokojenější, je a bude v dalších dnech hodně. Po euforickém období stabilního růstu bez výkyvů je ale na řadě především návrat k rozumnému chování a rozhodování.

Rozum a investování: (Nikdy) není pozdě
Prodělávat není legrace, ale na trzích k nepříjemnosti zvané ztráta dochází docela běžně. Komu by se nelíbilo, kdyby každý pokles cen byl poklidný, dalo se mu mile optimisticky říkat zdravá korekce a byl by rychle vystřídán stabilním a dlouhodobým růstem. Občas to tak zkrátka nefunguje.
Jak se připravit na příští propad cen akcií?
S propadem cen akcií a medvědím trhem se budeme muset dříve nebo později smířit. Je na každém investorovi, zda příští propady prožije relativně v klidu, nebo zda jej stres paralyzuje a donutí dělat špatná rozhodnutí.
Tržní pravdy, které ne(za)bolí
"Hrozí pokles cen akcií o 5 %. Takto můžete ochránit své portfolio." Podobný titulek není v médiích ničím výjimečným. Finanční poradce, ba dokonce kdokoli, kdo to s vašimi penězi myslí dlouhodobě dobře, by se nad tím měl minimálně pozastavit. A vy byste takový článek neměli vůbec číst.
Jak investovat, když je trh na maximu? 7 cest, po kterých se lze vydat
Od března 2013, kdy index S&P 500 po dlouhé době překonal rekordní maximum, došlo k jeho posunutí již zhruba 150krát, jen letos více než 30krát. V první dekádě třetího tisíciletí přitom rekord padl pouze 13krát. V takové situaci musí být ohledně dalšího vývoje cen akcií obezřetný asi každý rozumný investor. Co dělat, když trh roste tak dlouho do nepoznaných výšin?
Panika a vy aneb problém příslušnosti k tržnímu stádu v kostce
Následování stáda v životě většinou nevede k ničemu dobrému, natož v investování. Sice to máme v genech, ale když chce někdo být na trhu úspěšný, musí se tomuto dědictví z pravěku vzepřít.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Bloomberg, Bank of America Merrill Lynch, InvestorPlace.com