Americké akcie na rekordech? Jen výsledek podprůměrného býčího trendu
|

Americké akcie na rekordech? Jen výsledek podprůměrného býčího trendu

Současný býčí trend na americkém akciovém trhu podle většiny komentátorů začal v březnu 2009, možná přesnější menšina hovoří spíše o roce 2013, kdy akcie překonaly předchozí maxima. Tentokrát dejme slovo prvnímu táboru, podle kterého americký akciový býk kroutí již jedenáctý rok.

Americké akcie S&P 500 Burzovní almanach Býčí trh

"Podle řady lidí, kteří nestudují tržní historii, je současný býčí trh v USA největší v historii. Není to však pravda, byť již trvá neuvěřitelných více než 10 let," píše Ryan Detrick z LPL Financial. "Zhodnocení o 357 % (k 8. listopadu 2019) je sice impozantní, ale v 90. letech americké akcie posílily dokonce o 417 %."

Na roční bázi navíc index S&P 500 přidává od března 2009, kdy ceny akcií dosedly na pokrizové dno, "jen" 15,3 %. "To je samozřejmě velice solidní zhodnocení, v průměru ale americké akcie během býčích trendů přidávají ročně 18,9 %," upozorňuje Detrick.

Fed a akcie: Další (ne)QE v pěti grafech
Centrální banka USA se mermomocí brání řečem o tom, že zahájila čtvrté kolo kvantitativního uvolňování. Oficiální tvrzení s kroky Fedu příliš nekoresponduje, nepochybně ale hraje do karet akciovým investorům. Těchto pět grafů to ukazuje celkem jasně.
Zdroj: LPL Financial