Americké akcie na rekordech: Odtrhla se Wall Street od Main Street?
|

Americké akcie na rekordech: Odtrhla se Wall Street od Main Street?

Americké akcie dosáhly nových historických maxim, a na Wall street to tak vypadá, jako by žádná koronavirová krize ani nebyla. Americká ekonomika přitom (stejně jako ta evropská) dosáhne předkrizového výkonu nejdříve v průběhu roku 2021.

Americké akcie S&P 500 Wall Street

Množí se obavy, zda se Wall Street po nějaké době opět výrazněji neodtrhla od života takzvané Main Street, tedy běžných lidí a firem. Strach z korekce navíc přiživuje skutečnost, že zisky jsou koncentrované do technologického sektoru, zatímco většina trhu nadále za maximy výrazně zaostává.

Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že dražší akcie a riziková aktiva vycházejí z prostředí, ve kterém jsou extrémně drahá i bezriziková aktiva v čele s americkými vládními dluhopisy. Velcí správci aktiv proto nemají příliš na výběr.

Když navíc do ohodnocení akcií promítnou extrémně nízké "bezrizikové" úrokové míry, mohou jim vyjít akcie stále jako nejatraktivnější zboží na trhu. To, že je něco drahé, zkrátka neznamená, že to nemůže být po nějakou dobu ještě dražší. Obzvláště se slabým dolarem a extrémně uvolněnou měnovou politikou Fedu v zádech.

Další vývoj amerických akciových indexů je přitom klíčový třeba i pro českou korunu. Právě kombinace slabého dolaru a silných akcií je pro všechny středoevropské měny podstatnou pozitivní vzpruhou. Eventuální korekce pak může znamenat stopku pro korunové býky.

Jak doléhá hodnota dolaru na jednotlivé investice?
Zkušeným českým investorům není potřeba dlouze vysvětlovat, jak jsou na tom při investování do zahraničních aktiv v době, kdy posiluje, respektive oslabuje česká koruna. Svět financí nadále počítá především v amerických dolarech. Měna USA přitom za poslední čtyři měsíce vůči koši měn ztratila zhruba desetinu hodnoty. Jak slabší dolar historicky (ne)svědčí jednotlivým typům investic?