Americké akcie: Není snad tohle technologické déjà vu?
|

Americké akcie: Není snad tohle technologické déjà vu?

Ocenění některých akciových titulů ve Spojených státech je absurdní, to musejí uznat i ti největší burzovní býci. V některých ohledech na Wall Street září výstražné světlo dokonce mnohem silněji než před dvaceti lety.

Americké akcie Ocenění Investiční bubliny

V indexu S&P 500 je přes 35 firem, jejichž akcie se obchodují za více než 10násobek ročních tržeb. V březnu 2000, těsně před splasknutím technologické bubliny, to bylo jen 30 společností. Před 20 lety přitom po splasknutí bubliny následoval 75% propad indexu Nasdaq Composite.

Čísla, s nimiž v samotném závěru pracuje uvedený graf, jsou navíc ještě jen ze začátku pandemie nemoci covid-19, jež zásadně srazí zisky i tržby firem. Analytici oslovení agenturou Refinitiv očekávají za druhé čtvrtletí meziroční propad tržeb podniků o více než 11 %, index Nasdaq Composite je přitom na historickém maximu. Růst by tedy dále mělo i ocenění akcií.

"Je otázka, co se bude dít dále. Pokud by se ale zopakoval scénář z roku 2000, nezbývalo by než říci: 'A co jste čekali?'" píše bloger a známý hedgeový manažer Jesse Felder.

2020 vs. 2000: Jsme skutečně svědky nové technologické bubliny?
Technologická rally na americkém akciovém trhu pokračuje. Index Nasdaq 100 přidává od začátku roku více než 20 %, zatímco široký benchmark S&P Composite 1500 ztrácí zhruba čtyři procenta. Někteří investoři varují před přifukováním technologické bubliny. Je to ale opravdu tak vážné?
Akcie FANMAG jsou k nezastavení, mohou ale skončit stejně jako Nifty Fifty
Americké akcie se již oklepaly ze ztrát způsobených dopady pandemie covidu-19. Tedy na první pohled. Kdybychom výkonnost indexů očistili o technologický sektor, byly by výsledky o poznání méně veselé. Růst cen akcií velkých firem z technologického odvětví je fenomenální, investoři by se ale rozhodne neměli spoléhat na to, že bude pokračovat donekonečna.
Zdroj: thefelderreport.com