Americké akcie: Nevzkazuje náhodou trh něco o Trumpově vítězství?
|

Americké akcie: Nevzkazuje náhodou trh něco o Trumpově vítězství?

Americký akciový trh by do voleb nemusel předvádět žádné velké kotrmelce (středeční seance budiž připomínkou toho, že jisté není na trzích vůbec nic). Drobní investoři jsou jen rybky v jezeře plném obrovských dravců, tedy bank a fondů. A nelze čekat, že by právě obří instituce rozehrávaly partie s velkými penězi, než bude jasno o tom, kdo a s jak složeným Kongresem povede USA další čtyři roky. To ale neznamená, že z tržního vývoje nelze vyčíst leccos zajímavého.

Americké akcie Sektory Těžba Energetika Ekologie a životní prostředí Donald Trump Volby

Některé klíčové sektory stále více ukazují na to, že by v prezidentských volbách mohl nakonec uspět stávající prezident Donald Trump. Vnímá to tak alespoň stratég Graham Summers z Phoenix Capital Research.

"Jedním z největších rozdílů mezi Bidenem a Trumpem je přístup k takzvané zelené energetice. Trump je jednoznačně pro frakování a silnou těžbu ropy a využívání fosilních paliv obecně, Biden je fanouškem ekologičtějšího přístupu k energetice," píše Summers.

A právě odvětví zelené energetiky, které dlouho posilovalo (i) v očekávání zvolení Joea Bidena, má za sebou velice rychlou korekci o více než 10 %.

Ano, v poslední době přešlapuje na místě (s tendencí spíše klesat) americký akciový trh jako celek. Je ale potřeba poznamenat, že zelená energetika výrazně ztrácí i relativně k širokému indexu.

Téměř 10 procentních bodů je již opravdu na pováženou, to není drobný výkyv. "Trh možná reaguje na to, že šance Donalda Trumpa na vítězství přece jen rostou," všímá si stratég z Phoenix Capital Research.

To vše v době, kdy naopak sektor těžby průmyslových kovů, který se jeví jako poměrně logická sázka na Trumpovu vůli vrátit do USA průmyslovou výrobu, pokračuje v růstovém trendu.

"Sečteno a podtrženo, akciový trh poměrně silně naznačuje, že Donald Trump jako kandidát na znovuzvolení není ani zdaleka odepsanou sázkou. Neříkám, jestli mě to těší, nebo bych raději viděl v Bílém domě Bidena. Pouze upozorňuji na to, co vidím na trhu," uzavírá Graham Summers.

Trump, Biden a Kongres: 4 scénáře tržních dopadů povolebního vývoje v USA
Základním tématem povolebního vývoje ve Spojených státech bude objem a struktura fiskálního balíku na podporu americké ekonomiky. Ve své zprávě to tvrdí Bank of America. Obecně radí investorům pro krátkodobé obchody sledovat politikou vyvolané poklesy na trhu, pro dlouhodobou investici si hlídat prvních 200 dnů po volbách a v žádném případě "nehrát" volby s penězi alokovanými do základních stavebních kamenů portfolia, a nechat si na tuto "hru" maximálně malou část prostředků.
Zdroj: Phoenix Capital Research