Americké akcie od začátku roku přidávají skoro 25 %. Čas na oslavu?
|

Americké akcie od začátku roku přidávají skoro 25 %. Čas na oslavu?

Odhadovat, co se na trzích stane v příštích týdnech, je jako věštit z křišťálové koule. Můžeme se ale podívat na to, jak se akcie v podobných situacích, jako je ta letošní, chovaly během minulých desetiletí. Mají investoři začít chladit šampaňské?

Americké akcie Investiční a ekonomický výhled Rally Býčí trh

Letošní rok je zatím k investorům do amerických akcií mimořádně štědrý. Index S&P 500 od ledna přidává bezmála 25 %. To vše poté, co loni v prosinci ceny akcií spadly téměř o 20 % a lokálního dna dosáhly během Vánoc. Jen za první tři čtvrtletí roku přidal index bezmála 19 %. To ovšem zároveň vzbuzuje v řadě investorů obavy, že růstová fáze cyklu je za zenitem a dobré časy brzy skončí. Jen 27 % portfoliomanažerů má pro příštích 12 měsíců býčí výhled, což je nejméně za více než 20 let.

Historie nicméně ukazuje, že se akciové trhy chovají v souladu s prvním Newtonovým pohybovým zákonem. Jinými slovy, mají tendenci se setrvačností pohybovat ve stávajícím směru.

Dvouciferný růst není výjimečný

"Silný růst cen akcií v prvních devíti měsících roku je běžnější, než si možná myslíte. Od roku 1926 vykázaly burzy v USA v prvních třech kvartálech dvouciferný procentuální růst včetně letošního roku v 42 případech. Tedy v průměru zhruba každý druhý rok," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Překvapením tedy zřejmě nebude ani to, že v 35 z těchto 41 případů (po odečtení letošního roku) akcie posílily i ve zbývajících třech měsících roku, přičemž v 29 případech byl růst jejich cen v posledním kvartálu více než 3%.

Více než 20 % americké akcie v období od ledna do září přidaly od roku 1926 v 23 případech. Ve čtvrtém kvartálu následně jejich ceny klesly jen v třech případech.

Výjimky potvrzují pravidlo

Čísla naznačují, že síla momenta je značná. Zároveň je ale potřeba upozornit i na případy, kdy ani setrvačnost nezafungovala. Právě ty totiž ukazují, že předčasné oslavy se nevyplácejí.

V roce 1929 přidaly americké akcie v období od ledna do září téměř 27 %, ve čtvrtém čtvrtletí ale spadly téměř o 28 %. Druhý případ nastal v roce 1987. Tehdy akcie v prvních devíti měsících roku přidaly 36 %, pak ale přišel nejhlubší jednodenní propad v historii a v posledním čtvrtletí akcie ztratily 23 %.

Dosavadní letošní vývoj naznačuje, že i závěr roku by se mohl vydařit. Pravděpodobnost je vysoká. Na oslavy je ale ještě brzy. Akcie i navzdory silnému růstu stále mohou za celý rok skončit na nule, případně i pod ní.

Zdroj: A Wealth of Common Sense