Americké akcie: Odrazil se trh ode dna?
|

Americké akcie: Odrazil se trh ode dna?

Minulý pátek se americké akciové trhy vrátily na nižší úrovně. Vzhledem k tomu, v jakém stavu je trh práce v USA, šlo ale vlastně o posun relativně mírný. Na začátku tohoto týdne naopak přišla silná rally. Bylo březnové minimum dlouhodobým cenovým dnem, nebo ještě přijdou hlubší propady?

Technická analýza Medvědí trh Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

"Index S&P 500 minulý pátek prorazil nejbližší hladinu podpory (v grafu modrá linie), ta hlubší ale vydržela (druhá modrá linie)," píše hlavní stratég Phoenix Capital Research Graham Summers. "V Americe většina lidí zůstává doma a tamní trh práce trhá nepříznivé rekordy, jako kdyby ale akciový trh tyto skutečnosti již do cen zahrnul dříve." Pondělní růst o 7 % a pokračující lepší nálada v úterý (i když nakonec akcie mírně ztratily, po prudkém růstu to po rozkolísané seanci nebyl úspěch, ale ke korekci pondělní rally nedošlo) pak dávají naději, že by akcie mohly mít to nejhorší za sebou.

Připojujeme také o necelé dva dny aktuálnější graf, na kterém je růst z úvodu týdne jasně vidět.

 

Opatrně optimisticky lze v tomto směru podle Summerse vnímat i vývoj indexu VIX, který sleduje trh s opcemi na index S&P 500 a je asi nejsledovanějším ukazatelem volatility cen akcií. A právě VIX klesl i během pátečního akciového výprodeje (většinou VIX roste, když akcie ztrácejí), mírně pak klesl i v pondělí (byť cenové výkyvy byly extrémní, tentokrát na býčí stranu).

Volatilita je extrémní. Toto jsou otázky, na které byste si jako investoři měli odpovědět
Volatilita na akciovém trhu je v posledních týdnech mimořádná, třeba americký index Dow v sedmi ze třinácti posledních obchodních seancí změnil hodnotu o více než tisíc bodů (a stihl během nich spadnout do medvědího trendu). Jestli jste to ještě neudělali, zamyslete se nad svými investicemi.

VIX si 19. března zapsal nové historické maximum nad 82 body, od té doby ale klesá. Stále je vysoko, nicméně jeho postupný sesun do přece jen známějších vod působí relativně uklidňujícím dojmem.

"Pozor, volatilita a případné sázky na ni dokázaly investory vytrestat i během letitého býčího trendu. Samotný VIX je jako investiční nástroj nebo 'podkladové aktivum' velice komplikovaný, a tak jeho samotný pokles (na stále vysokou úroveň) nelze číst jako jednoznačný signál dna na akciovém trhu," nechává si zadní vrátka otevřená Graham Summers.

7 akcií, které by měly těžit z nízkých sazeb Fedu a podpůrného balíku americké vlády
Americké akcie za první čtvrtletí kvůli nejistotě spojené s dopady pandemie COVID-19 a opatřením pro boj s ní odepsaly kolem 20 %, některé tituly i výrazně více. Americká centrální banka mezitím razantně uvolnila měnovou politiku a vláda Spojených států schválila balík opatření na podporu ekonomiky v objemu 2,2 bilionu USD. Které konkrétní akciové tituly by měly z kroků Fedu a politiků těžit?
Zdroj: Phoenix Capital Research