Americké akcie: (Opět) jen korekce, nebo se schyluje k něčemu vážnějšímu?
|

Americké akcie: (Opět) jen korekce, nebo se schyluje k něčemu vážnějšímu?

Akcie mají za sebou nebývale turbulentní týden. Nejprve jejich ceny reagovaly na výroky centrálních bankéřů, aby jejich týdenní skóre determinoval americký prezident Donald Trump, který (se) rozhodl uvalit cla na víceméně veškerý dosud nezatížený vývoz z Číny do USA. Dění na americkém trhu bude nepochybně nadále zajímavé, a to i z technického hlediska.

Technická analýza S&P 500 Medvědí trh Americké akcie

Na to, aby člověk viděl, že dění na trzích je v poslední době poněkud zvláštní, nemusí být Warren Buffett. Fundamenty jako kdyby ztrácely význam, kurzy se pohybují v závislosti na očekáváních spojených s vývojem sazeb a tweetech amerického prezidenta. Technická analýza tento obrázek dokresluje a potvrzuje, že se "něco děje".

Na hodinovém grafu indexu S&P 500 vidíme, jak kupci na trzích v průběhu července vytlačili kurz výše v očekávání snižování sazeb na nová historická maxima. První dva srpnové dny je ale vrátily na zem.

Na týdenním grafu pak cena proťala spodní linii vzestupného klínu, což sice nemusí znamenat dlouhodobé výprodeje, ale varovný signál to je. Zároveň se cena odrazila od úrovně rezistence takzvaného megafonu, o němž jsme psali již koncem června.

Podobné vzestupné klíny jsou také na grafu indexu Dow.

A také na grafu širšího indexu Wilshire 5000.

Zajímavý (ne v pozitivním směru) je i pohled na vývoj Value Line Geometric Indexu (ten ukazuje výkonnost trhu, sleduje medián pohybu akcií a reprezentuje portfolio typického drobného investora; velcí investoři jej sledují jako ukazatel výkonnosti akcií firem se střední kapitalizací). Při každém novém maximu indexu S&P 500 vytvářel Value Line Geometric Index nižší maxima, což ukazuje na stále slabší růst.

A pro zajímavost ještě index volatility VIX, na jehož grafu došlo k narušení sestupného trendu (opět v podobě zmíněného klínu).

Uvedené signály nemusejí znamenat, že je trh na začátku jasného medvědího trendu, ale je pravda, že úrovně rezistence vydržely a trh se nad ně nevyhoupl. Trh je krátkodobě přeprodaný, ale jelikož maxima z roku 2018 nezafungovala jako podpora, bude nyní pro býky výzvou kurzy opět vyhnat nad ně. Pokud se jim to nepodaří, pro další sesun je naopak prostoru dostatek.

Pro krátkodobé spekulanty to možná nebude tak atraktivní, ale z dlouhodobého hlediska je situace na trzích hodna pozornosti všech investorů, nejen medvědů.

Zdroj: NorthmanTrader