Americké akcie: Poměr rizika a výnosu snad ještě nebyl horší, varuje manažer
|

Americké akcie: Poměr rizika a výnosu snad ještě nebyl horší, varuje manažer

Proslulý investor Warren Buffett říká, že cena, již platíte za investici, do značné míry předurčuje pozdější výnosy z této investice. V současnosti přitom americké akcie stojí tolik, že to ve výhledu pro příštích deset let ani po započtení dividend nemusí stačit ani na kladnou nulu.

Americké akcie Spekulace Ponaučení pro investory Ocenění Ekonomické a tržní indikátory Warren Buffett

K ocenění akcií Warren Buffett rád využívá celkovou hodnotu akciového trhu v poměru k velikosti celé ekonomiky. A tento indikátor je v posledních letech hodně vysoko. Očekávané výnosy na americkém akciovém trhu i proto nejsou žádná sláva.

A co více, ve stejné době jsou naopak na trhu přítomna podstatná rizika, a to v míře nebývalé. Buffett má na to samozřejmě také recept: "Obávejte se, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když se ostatní bojí," radí.

K rozeznání toho, kdy je trh jako celek chamtivý, může dobře posloužit míra spekulací na růst cen akcií financovaných na dluh (margin debt). Srovnání indexu těchto spekulací a velikosti ekonomiky (v grafu invertované) ukazuje, že investoři nebyli tak chamtiví jako dnes po celá desetiletí, vlastně bezmála století.

Tato lavina spekulací může při dalším poklesu cen vyvolat řetězovou reakci a hluboký medvědí trend. V posledních dvou případech, kdy byly spekulace na hodně vysoké úrovni, zažil akciový trh v USA následně propad na polovinu hodnoty.

To neznamená, že margin debt samotný zadělává na další 50% sešup. Pouze signalizuje, že investoři spekulují tak moc, že to zvyšuje pravděpodobnost prudkého propadu.

"Vzhledem k tomu, že je míra spekulací vyšší než při předchozích dvou vrcholech, lze odhadovat, že i příští velký propad by mohl být hlubší," varuje hedgeový manažer a bloger Jesse Felder. "Řekněme tedy, že investoři v horizontu deseti let riskují zhruba 60% ztrátu při v podstatě nulovém očekávaném výnosu. Takový poměr růstového (ne)potenciálu a rizika, to chce opravdu pevné nervy." A problém s IQ, chtělo by se dodat.

Zdroj: thefelderreport.com