Americké akcie: Trh s IPO vysílá (známý) varovný signál
|

Americké akcie: Trh s IPO vysílá (známý) varovný signál

Na americkém trhu primárních veřejných nabídek akcií (IPO) se objevil varovný signál pro akciový trh jako takový. Právě zájem o nové firmy na burze je lakmusovým papírkem, který dokáže odhalit náladu investorů. A jakkoli samotných IPO, především těch velkých, v poslední době nebylo mnoho, na trhu se daří umístit i tituly, které si to možná tak docela nezaslouží.

Americké akcie Primární úpis akcií (IPO) IPO

Graf ukazuje podíl firem, které jsou ve ztrátě, na celkovém počtu společností, jež své akcie nabídly na burze. 76 % firem, které loni uskutečnily IPO, bylo ztrátových. Jde o nejvyšší podíl od roku 2000, kdy byl rekordní, a stejný jako v roce 1999.

Podíl ztrátových amerických firem uváděných na burzu

Tato statistika může velice rychle připomenout mánii, jaká na konci milénia panovala na trhu. (Mnohdy úspěšná) snaha využít nákupního apetitu investorů a umístit na trhu akcie třeba i těch firem, které nejsou v zisku, je typickým průvodním znakem pozdní fáze ekonomického i tržního cyklu. Pozdní fáze sice neznamená totéž co fáze závěrečná, akcioví býci ale mohou mezi svými rohy napočítat zase o jednu vrásku více.

Zdroj: Topdown Charts